| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Kiedy można odliczyć VAT z faktury otrzymanej przed dostawą towarów

Kiedy można odliczyć VAT z faktury otrzymanej przed dostawą towarów

Firma dokonała zakupu kosiarek. 15 maja 2015 r. otrzymaliśmy wystawioną dzień wcześniej fakturę dokumentującą dostawę towarów, która została dokonana 3 czerwca 2015 r. Kiedy możemy odliczyć VAT?

W tej sytuacji prawo do odliczenia podatku naliczonego powstało dopiero 3 czerwca 2015 r., tj. w dniu dokonania dostawy towarów. Dopiero bowiem wówczas powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokona­nia dostawy towarów nabytych przez podatnika (zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). A zatem, podatek z przedmiotowej faktury możecie Państwo odliczyć najwcześniej w deklaracji VAT-7 za czerwiec 2015 r., przy założeniu oczywiście, że składacie miesięczne deklaracje VAT-7.

Przepisy w zakresie odliczania VAT zostały znowelizowane z dniem 1 stycznia 2014 r. Zasadą wynikającą z obecnie obowiązujących przepisów jest powstawanie prawa do odliczenia w rozliczeniu za okres, w któ­rym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT).

Jeżeli faktura dokumentująca zakup towarów lub usług zostaje otrzymana przed powstaniem obowiązku podatkowego (w szczególności przed dokonaniem dostawy to­warów lub wykonaniem usługi, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT), prawo do odliczenia powstaje z chwilą dokonania dostawy lub wykonania usługi.

PODSTAWA PRAWNA:

art. 19a ust. 1, art. 86 ust. 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług- j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK