REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rozliczenia VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Deklaracja VAT-7 – konieczna pieczątka imienna

Podatnicy podatku od towarów i usług obligowani są do złożenia co miesiąc deklaracji podatkowej VAT-7. Zdaniem fiskusa obowiązkowe jest przystawienie pieczęci z imieniem i nazwiskiem podatnika obok złożonego podpisu na tej daklaracji.

Kontynuacja działalności po śmierci podatnika – skutki w VAT

Z chwilą śmierci ustaje też byt podatkowy osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Gdy wśród osób będących w kręgu dziedziczenia znajdzie się jedna, która podejmie decyzję dotyczącą kontynuowania działalności po zmarłym, może powstać pytanie o zakres przejmowanych praw i obowiązków. Jak bowiem należy zakwalifikować prawo do odliczenia podatku, które nabył spadkodawca w trakcie prowadzonej działalności, a którego nie zrealizował. Czy w takiej sytuacji osoba, która zdecyduje się na dalsze prowadzenie działalności po zmarłym „skorzysta” z prawa odliczenia kwoty podatku po poprzedniku?

Zawieszenie działalności gospodarczej – warunki i konsekwencje w VAT

W toku prowadzonej działalności gospodarczej może zapaść decyzja co do jej zawieszenia. Obowiązujące przepisy prawa regulują tą sytuację, określając przy tym na jakich warunkach, na jaki okres i kto może działalność zawiesić. Warto przyjrzeć się przepisom oraz wyznaczonym przez nie regułom postępowania w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej przez czynnego podatnika podatku od towarów i usług

Jak rozliczyć VAT przy sprzedaży rzeczy zastawionych?

W przypadku niespłacenia pożyczki udzielonej pod zastaw, przedmiot zastawu może zostać sprzedany w celu odzyskania całości lub części pożyczonej kwoty. Niekiedy jednak zastawione przedmioty są używane, co powoduje, że ich wartość jest niższa. Jak w związku z tym prawidłowo obliczyć marże przy sprzedaży?

Kto płaci VAT przy świadczeniu pomocy prawnej z urzędu?

Radca prawny który prowadzi praktykę tylko w ramach spółki osobowej, nie musi sam płacić VAT od spraw z urzędu. Płatnikiem VAT jest w tym przypadku Kancelaria. Takie stanowisko wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 27.01.2011r. sygn. I FSK 1312/10, oddalającym skargę kasacyjną Ministerstwa Finansów.

Jakie są skutki nie naliczenia przez jednostkę budżetową podatku VAT od sprzedaży?

Niektóre jednostki budżetowe (np. szkoła, urząd, ośrodek pomocy społecznej) w wyniku niewłaściwego stosowania przepisów podatkowych nie odprowadzały od początku 2011 roku podatku VAT od sprzedaży, mimo istnienia takiego obowiązku. Takie jednostki stanęły przed koniecznością korekty faktur i zeznania podatkowego. Jak to zrobić?

Jak rozliczać usługi turystyczne w VAT?

Podatnicy mają wątpliwości jak ustalić podstawę opodatkowania usług turystyki w przypadku, gdy część usługi stanowią „usługi obce” nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, a część usług jest świadczona przez podatnika w jego własnym zakresie?

Jak rozliczyć VAT przy sprzedaży złomu?

Od dnia 1 kwietnia 2011 roku zmienił się system naliczania i odliczania podatku od towarów i usług w obrocie surowcami wtórnymi - złomem. W jaki sposób i kiedy sprzedawca i nabywca złomu, będący czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług, powinni rozliczyć taką dostawę zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami?

Kto rozliczy VAT od przejazdu autostradami ?

Po zmianach przepisów ustawy o VAT obowiązujących od 1 kwietnia 2011 r., wielu podatników powzięło wątpliwość kto powinien rozliczyć transakcje sprzedaży towarów lub świadczenia usług na gruncie powołanej ustawy. Czy ma to być nabywca, czy może jednak podmiot zagraniczny nieposiadający w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, lecz jedynie zarejestrowany na potrzeby podatku VAT?

Jakie są skutki w VAT i PCC zakupu i wniesienia do innej spółki udziałów w zamian za jej udziały?

Spółka A kupi udziały w innej polskiej Spółce B, które kolejno wniesie do Spółki C (również podmiotu polskiego) w zamian za jej udziały. W każdym przypadku następuje objęcie istniejących udziałów. Czy transakcje te podlegają opodatkowaniu na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych?

Jak rozliczyć w VAT nabycie paliwa od podmiotu zagranicznego?

Podatnicy mają wątpliwości, czy nabycie paliwa do samochodów od podmiotu nieposiadającego siedziby oraz stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce podlega VAT?

Kiedy rozliczyć VAT gdy usługi są zakodowane na karcie magnetycznej?

Wątpliwości może budzić kwestia momentu powstania obowiązku podatkowego w sytuacji, gdy podatnik otrzyma wpłatę na poczet pewnego katalogu usług przez niego świadczonych, z których wpłacający będzie mógł skorzystać w bliżej nie określonej przyszłości.

Jak rozliczać w VAT premie pieniężne?

Przedsiębiorcy w celu zwiększania sprzedaży wypłacają często swym kontrahentom premie pieniężne stanowiące swego rodzaju nagrodę finansową za zakup określonej ilości towarów lub usług, czy też za terminowe dokonywanie płatności za towary i usługi. Często zdarza się, kontrahenci, którym została udzielona premia pieniężna wystawiają z tego tytułu faktury, traktując tę czynność jako świadczenie usług. Udzielający premii mają zaś wątpliwość, czy przysługuje im uprawnienie do odliczenia VAT naliczonego na podstawie takiej faktury.

Nieodpłatne świadczenia w VAT po 1 kwietnia 2011 r.

Od 1 kwietnia 2011 r. zmieniły się przepisy dotyczące opodatkowania VAT nieodpłatnej dostawy towarów i nieodpłatnego świadczenia usług.

Jak rozliczyć w VAT sprzedaż komisową towarów używanych?

Gdy podatnik VAT nabywa towary używane od osoby niebędącej podatnikiem podatku VAT to przy tego rodzaju transakcji może stosować szczególną procedurę opodatkowania marży. Podstawą opodatkowania takiej transakcji będzie marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia pomniejszoną o kwotę podatku.

Jak ustalić moment powstania obowiązku podatkowego w VAT?

Uznanie, że konkretna czynność wykonana przez podatnika podatku VAT jest czynnością opodatkowaną na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, skutkuje koniecznością określenia, w którym momencie powstaje obowiązek podatkowy z tym związany. Nie jest to proste i stwarza wiele trudności dla podatników dokonujących dostaw towarów i świadczących usługi.

Jak rozliczyć w VAT przekazanie majątku spółki cywilnej?

Przekazanie przez przedsiębiorcę wyposażenia oraz towarów handlowych spółki cywilnej do firmy jednoosobowej stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jak wpływa zmiana stawki VAT na umowy w sprawie zamówień publicznych?

Ustawowa zmiana stawki podatku VAT nie powoduje automatycznie zmiany wynagrodzenia należnego wykonawcy. Jak zatem strony umowy w sprawie zamówień publicznych mogą uwzględnić zmianę stawek VAT. Kwestia ta stała się przedmiotem opinii prawnej Departamentu Prawnego Urzędu Zamówień Publicznych. Przytaczamy obszerne fragmenty tej opinii

Jak rozliczyć w VAT przekazanie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem


Minister Finansów nie ustaje w ulepszaniu ustawy o VAT. W najnowszym projekcie zmian (
projekt zmian do ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 10 grudnia 2010 r.) pojawia się nowe brzmienie art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej zwanej jako ustawy o VAT). Być może znowelizowana regulacja ostatecznie rozwiąże ciągły spór, jaki toczy się pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami w zakresie dokonywanych nieodpłatnych świadczeń.

Jak rozliczać VAT metodą kasową

Mały podatnik VAT może wybrać tzw. kasową metodę rozliczania tego podatku.

REKLAMA