| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Jak rozliczyć w VAT przekazanie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem

Jak rozliczyć w VAT przekazanie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem


Minister Finansów nie ustaje w ulepszaniu ustawy o VAT. W najnowszym projekcie zmian (projekt zmian do ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 10 grudnia 2010 r.) pojawia się nowe brzmienie art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej zwanej jako ustawy o VAT). Być może znowelizowana regulacja ostatecznie rozwiąże ciągły spór, jaki toczy się pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami w zakresie dokonywanych nieodpłatnych świadczeń.

Problem wynika z odmiennej interpretacji ww. przepisu na gruncie ustawy o VAT, mianowicie czy nieodpłatne wydanie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem jest czynnością podlegającą opodatkowaniu, czy też nie.

W obowiązującym stanie prawnym – wbrew stanowisku organów podatkowych – sądy jednolicie orzekają, iż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, nawet jeśli podatnik odliczył podatek przy nabyciu ww. towarów – nie podlega opodatkowaniu. W tym miejscu, należy wskazać, iż przedmiotowe uregulowanie jest de facto sprzeczne z art. 16 Dyrektywy 2006/112/WE. Jednakże wadliwa implementacja normy unijnej do porządku prawnego nie może szkodzić podatnikom. Ministerstwa Finansów, w uzasadnieniu do powołanej nowelizacji wskazuje, iż rezygnacja z zapisu odnoszącego się do istnienia związku z prowadzoną działalnością gospodarczą dokonywanych nieodpłatnych przekazań wyeliminuje wszelkie wątpliwości interpretacyjne związane z tym przepisem.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 i ust. 3 ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym od 1 czerwca 2005 r.), przez dostawę towarów (...) rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem (…). Przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek (ust. 3).

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

W absolutnej większości wyroków WSA zajmują stanowisko, zgodnie z którym, nieodpłatne wydania towarów nie podlega opodatkowaniu, jeśli jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Wykładnia literalna art. 7 ust 2 ustawy o VAT, poparta analizą wyroków sądów administracyjnych (np. NSA z 23 marca 2009 r. o sygn. I FPS 6/08, WSA w Warszawie z 8 lipca 2009 r. (sygn. III SA/Wa 594/09), wskazuje, iż:

- jakiekolwiek nieodpłatne przekazanie towarów na cele związane z prowadzoną działalnością nie podlega opodatkowaniu, niezależnie od faktu czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub części,
- nieodpłatne przekazanie towarów na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością, co do zasady, podlega opodatkowaniu, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub części, natomiast
- nieodpłatne przekazanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości oraz próbek nie podlega opodatkowaniu nawet jeśli następuje bez związku z prowadzoną działalnością, niezależnie od faktu czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub części.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sembox

Agencja search engine marketing

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »