| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Kto rozliczy VAT od przejazdu autostradami ?

Kto rozliczy VAT od przejazdu autostradami ?

Po zmianach przepisów ustawy o VAT obowiązujących od 1 kwietnia 2011 r., wielu podatników powzięło wątpliwość kto powinien rozliczyć transakcje sprzedaży towarów lub świadczenia usług na gruncie powołanej ustawy. Czy ma to być nabywca, czy może jednak podmiot zagraniczny nieposiadający w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, lecz jedynie zarejestrowany na potrzeby podatku VAT?

W tym celu warto prześledzić jeden przykład.

Spółka korzysta z kart paliwowych podmiotu posiadającego siedzibę w innym państwie członkowskim UE. Podmiot ten nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, ale jest zarejestrowany na potrzeby podatku VAT. W związku z tym w fakturach m.in. za przejazd polskimi autostradami posługuje się numerem VAT-PL. Czy w związku z tym nabywca tej usługi jest zobowiązany do rozliczenia transakcji jako importu usługi?

Otóż w tym przypadku zastosowanie będzie miał obowiązujący od 1 kwietnia 2011 r. art. 17 ust. 3a ustawy o VAT, w którym czytamy, że przepisu ust. 1 pkt 4 (dla którego podatnikiem jest usługobiorca) nie stosuje się do świadczenia przez podmiot zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4 usług, do których ma zastosowanie art. 28e.

Polecamy: Co zmieniło się w VAT od 1 lipca 2011 r.?

Zatem podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia transakcji, dla których miejsce świadczenia ustalane jest w związku z położeniem nieruchomości (w tym właściwe dla opłat pobieranych za przejazd autostradami) będzie usługodawca.

Polecamy: Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT przy usługach budowlanych?

Podmiot ten powinien wystawić fakturę VAT z kwotą należnego podatku. Nabywca usługi będzie uprawniony do odliczenia kwoty podatku naliczonego na zasadzie ogólnej, tj. z chwilą otrzymania faktury VAT lub za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »