| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Deklaracja VAT-7 – konieczna pieczątka imienna

Deklaracja VAT-7 – konieczna pieczątka imienna

Podatnicy podatku od towarów i usług obligowani są do złożenia co miesiąc deklaracji podatkowej VAT-7. Zdaniem fiskusa obowiązkowe jest przystawienie pieczęci z imieniem i nazwiskiem podatnika obok złożonego podpisu na tej daklaracji.

Obowiązek złożenia deklaracji podatkowej w podatku VAT wynika z zapisu art. 99 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z tym przepisem podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25, dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.

Wzór deklaracji VAT-7 określony został w rozporządzaniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2008 r. Nr 211 poz. 1333 – ost. zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 153, poz. 906).

Określono tam między innymi sposób wypełnienia części H deklaracji, gdzie w pozycji 75 należy umieścić podpis (i pieczątkę) podatnika lub osoby reprezentującej podatnika.

Deklaracja podatkowa stanowi oświadczenie woli, które rodzi istotne skutki prawno-finansowe, a składany podpis stanowi potwierdzenie prawdziwości zawartych w deklaracji danych. Podpis przy tym stanowi oświadczenie, że są mu znane przepisy Kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością.

Pewien podatnik w złożonej przez niego deklaracji VAT-7 wpisał we właściwych rubrykach: swoje imię, nazwisko oraz podpis. Wobec braku imiennej pieczątki został wezwany przez naczelnika urzędu skarbowego do uzupełnienia braku w tym zakresie.

Zgodnie ze stanowiskiem podatnika wezwanie jest nieuprawnione, gdyż brak jest regulacji jak powinien wyglądać podpis podatnika. Również w objaśnieniach do deklaracji VAT-7 nie zawarto informacji w tym zakresie – w konsekwencji, zdaniem podatnika, posiadanie i postawienie pieczątki przy podpisie jest fakultatywne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy udzielając odpowiedzi w interpretacji stwierdził, że skoro ustawodawca określając wzór deklaracji VAT-7 w poz. 75 tej deklaracji zawarł zapis „podpis (i pieczątka) podatnika lub osoby reprezentującej podatnika” to jest to wymóg obligatoryjny dla podatników składających te deklaracje.

Co grozi za niezłożenie deklaracji VAT-7 w terminie

Polecamy: VAT 2011

Dodatkowo organ podatkowy stwierdził, że stosowanie pieczątek zarówno na drukach i formularzach, składanych w wersji papierowej ma najczęściej na celu zabezpieczenie ich wiarygodności oraz nienaruszalności.

W szczególności przystawiona pieczątka ułatwia organom administracji publicznej, któremu składany jest dokument opatrzony pieczątką, weryfikacji danych podmiotu w przypadku trudności w rozpoznaniu często nieczytelnego podpisu osoby składającej dokument.

Odnosząc się do przedmiotowej regulacji określającej sposób wypełnienia rubryki w poz. 75 należy zauważyć, że kwestia obligatoryjności podpisu i pieczątki może być dyskusyjna.

Niemniej zasadność jej użycia w sytuacjach, gdy w większości podpisy są składane w sposób nieczytelny całkowicie przekonuje. Jest to bowiem niekwestionowany sposób identyfikacji podatnika.

Źródło: interpretacja indywidualna nr ITPP1/443-400/10/MS z 21 lipca 2010 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Robert Rykowski

Adwokat, partner w RYKOWSKI & GNIEWKOWSKI KANCELARIA ADWOKATÓW I RADCÓW PRAWNYCH, ekspert prawa cywilnego. Prowadzi postępowania sporne, arbitrażowe i mediacyjne. Posiada doświadczenie w postępowaniach regulacyjnych, w tym przed Prezesem UOKiK i URE. W kancelarii odpowiada za prawną analizę, przygotowanie taktyki procesowej i procesów. Autor wielu artykułów oraz opinii do czasopism prawniczych. Prelegent na szkoleniach i konferencjach, wykładowca w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, wcześniej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Arbiter Sądów Arbitrażowych przy Krajowej Izbie Gospodarczej i Konfederacji Lewiatan.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK