| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Kasowa metoda rozliczeń podatku VAT

Kasowa metoda rozliczeń podatku VAT

Kasowa metoda rozliczeń stanowi szczególną zasadę rozliczania podatku VAT. Cechą charakterystyczną tej metody jest odmienny od ogólnego moment dokonania rozliczenia, zarówno podatku należnego jak i naliczonego, który został przesunięty na późniejsze okresy rozliczeniowe niż te, które obowiązują „normalnych” podatników VAT.

Obowiązki administracyjne

Aby rozliczać VAT metodą kasową, mały podatnik do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który zamierza stosować przedmiotową metodę powinien złożyć pisemne zawiadomienie do naczelnika urzędu skarbowego.

Decyzja o wyborze metody kasowej skutkuje jednocześnie obowiązkową zmianą okresu składania deklaracji podatkowych z miesięcznych (deklaracja VAT – 7) na kwartalne (deklaracja VAT - 7K). Za okresy kwartalne wpłacane jest wówczas także zobowiązanie podatkowe.

Podatnik rozliczający się metodą kasową jest zobowiązany do wystawiania faktur VAT oznaczonych zwrotem „FAKTURA VAT – MP” oraz dodatkowo do zamieszczania w jej treści terminu płatności.

Należy przy tym pamiętać, iż wykazany w takiej fakturze podatek nie będzie rozliczany w okresie jej wystawienia, lecz jak już nadmieniono w dacie uregulowania całości lub części należności (uregulowanie należności w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części), nie później jednak niż 90 dnia od dnia wydania towaru bądź wykonania usługi.

O ile sam wybór metody kasowej rozliczania VAT jest dobrowolny, to już rezygnacja z niego może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy. Winna ona nastąpić w formie pisemnego zawiadomienia złożonego w urzędzie skarbowym przed upływem kwartału za który stosowano metodą kasową. Utrata statusu małego podatnika jest powodem pozbawienia prawa do korzystania z omawianego sposobu rozliczania VAT.

Jakich transakcji nie można rozliczyć metodą kasową

Przy czym pamiętać należy, iż konstrukcja rozliczania podatku VAT przez małego podatnika w dacie otrzymania należności nie później niż 90 dnia od dnia wykonania usługi lub wydania towaru, nie znajduje zastosowania  m.in. przy:

- opodatkowaniu towarów w ramach remanentu likwidacyjnego,

- imporcie towarów,

- otrzymaniu zaliczki na poczet eksportu,

- dostawy towarów za pośrednictwem automatu,

- świadczenia usług telekomunikacyjnych w systemie przedpłaconym (tzw. pre – paid),

- imporcie usług,

- dostawie towarów, dla których podatnikiem jest nabywca,

- otrzymania dotacji i subwencji oraz

- w transakcjach wewnątrzwspólnotowych (zob. art. 21 ust. 6 ustawy o VAT).

Tutaj obowiązek podatkowy - niezależnie od korzystania z metody kasowej - należy rozpoznać na zasadach przewidzianych dla tego typu transakcji.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Michałek

Ekspert w zakresie finansów osobistych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK