| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT przy najmie i dzierżawie

Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT przy najmie i dzierżawie

Co do zasady obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. W świetle przywołanej reguły nie byłoby jednak proste określenie momentu powstania obowiązku podatkowego przy najmie i dzierżawie. W dużej części przypadków są to umowy zawierane na dłuższy czas, a płatność rzadko następuje w formie jednorazowej zapłaty. Dlatego też ustawa o VAT zawiera szczególną regulację dotyczącą momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadkach świadczenia usług najmu i dzierżawy.

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze.

VAT od najmu i dzierżawy- zasady, stawki i zakres opodatkowania

39,90 zł500 pytań o VAT

Z powyższego wynikają dwie reguły.

Po pierwsze moment powstania obowiązku podatkowego wyznacza termin płatności określony w umowie bądź na fakturze.

Po drugie, jeżeli zapłata za usługę nastąpi w terminie wcześniejszym niż wynikający z zawartej umowy – moment powstania obowiązku podatkowego wyznacza data otrzymania zapłaty.

Zapłata podatku- formy i terminy

Dodać przy tym należy, iż także zapłata w części skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego – w otrzymanej części.

Rozpatrzmy możliwe warianty na następującym przykładzie:

Strony umowy najmu (zawartej na 2 lata) uzgodniły, iż czynsz w wysokości 1.000 zł płacony będzie w terminie do 5-tego każdego miesiąca.

1. Najemca zapłacił kwotę umówionego czynszu 5 lutego. Obowiązek podatkowy powstał więc tego dnia i uzyskany obrót powinien być wykazany w deklaracji za luty.

2. Najemca zapłacił kwotę umówionego czynszu przed umówionym terminem - 30 stycznia. Obowiązek podatkowy powstał w dacie zapłaty – podatnik powinien więc wykazać obrót w deklaracji za miesiąc styczeń.

3. Najemca spóźnił się z płatnością czynszu i zapłacił 1 marca. Moment powstania obowiązku podatkowego wyznacza w takim przypadku umowa. Powstaje więc on 5 lutego i w deklaracji za ten miesiąc powinien być rozliczony obrót z tytułu najmu, choć czynsz nie został zapłacony.

4. Najemca część czynszu płaci 30 stycznia – w tej części powstaje obowiązek podatkowy, który należy wykazać w rozliczeniu za styczeń. Drugą część płatności najemca uiszcza 15 lutego – obowiązek podatkowy powstaje 5 lutego – zgodnie z terminem płatności określonym w umowie.

Zwrócić należy uwagę na fakt, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie nakładają obowiązku rozliczenia VAT z tytułu najmu i dzierżawy w odstępach comiesięcznych.

Płatności mogą wystąpić w innych odstępach czasowych, ważne by każdorazowo poprawnie określić moment powstania obowiązku podatkowego.

Jeśli sama umowa nie określa terminu zapłaty czynszu - moment powstania obowiązku podatkowego wyznaczać będzie płatność za najem/dzierżawę.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP23
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem Infor.pl »