REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT-7 – najczęstsze błędy formalne przy wypełnianiu deklaracji

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
rozliczenia VAT; deklaracje podatkowe
rozliczenia VAT; deklaracje podatkowe

REKLAMA

REKLAMA

Rozliczenie podatkowe składane przez podatnika podatku VAT ma charakter deklaratoryjny – podatnik deklaruje w nim wysokość należnego podatku. Jest bowiem tak, że deklaracja nie tworzy zobowiązania podatkowego, bo te wynika z wykonania czynności opodatkowanych. Tym samym deklaracja podatkowa stwierdza jedynie istnienie zobowiązania i jego wielkość. Nie należy jednak umniejszać roli deklaracji podatkowej i trzeba dołożyć wszelkich starań, by wypełnić ją poprawnie.

Błędy jakie pojawiają się przy wypełnianiu deklaracji VAT-7 mają bardzo różny charakter.

Autopromocja

Jedne mają wpływ na ważność rozliczenia, inne wywołują skutek w postaci wezwania podatnika do wyjaśnień przez urząd skarbowy.

VAT-7 (wersja 17) od rozliczenia za sierpień 2016 r. – jak wypełnić druk

Sankcje karne za niezłożenie deklaracji VAT-7 – stanowisko Ministra Finansów

Pewną kategorią błędów jaką można wyróżnić są błędy o charakterze formalnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pod względem konsekwencji błędy formalne jakie podatnicy popełniają przy wypełnianiu deklaracji VAT można podzielić na dwie kategorie:

Błędy formalne skutkujące nieważnością deklaracji VAT-7:

a) brak podpisu podatnika bądź osoby upoważnionej,

b) podpisanie deklaracji przez osobę nieupoważnioną.

Deklaracja podatkowa powinna być podpisana przez podatnika. Obecnie nie budzi już wątpliwości fakt – podatnik może upoważnić inną osobę do podpisania rozliczenia.

Fakt, ze deklaracja została podpisana przez osobę upoważniona przez podatnika nie pozbawia podatnika prawa do jej podpisania – wówczas na deklaracji będzie więcej niż jeden podpis.

Pełnomocnikiem/osobą upoważnioną do podpisania deklaracji może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że podatnik nie musi korzystać z pomocy doradcy podatkowego czy innego profesjonalnego podmiotu w sytuacji, gdy chce ustanowić pełnomocnika do podpisywania deklaracji podatkowej.

Pamiętać należy o tym, ze pełnomocnictwo powinno być udzielone w przewidzianej przepisami formie – na piśmie, bądź zgłoszone ustnie do protokołu. Pełnomocnictwo powinno być zgłoszone do właściwego urzędu skarbowego – dopiero po dopełnieniu tego obowiązku deklaracja podpisana przez pełnomocnika zostanie uznana za podpisaną przez osobę upoważnioną.

Pozostałe błędy formalne

Ta kategoria błędów występujących przy wypełnianiu deklaracji jest zdecydowanie szersza. Jedynie przykładowo wskazać można na niektóre z nich.

Jak dokonać korekty deklaracji VAT?

a) w części A deklaracji VAT-7 pod pozycja 7 zaznaczyć należy cel złożenia formularza, tj. czy składane rozliczenie stanowi deklarację, czy korektę wcześniej złożonej deklaracji.

Niewypełnienie bądź błędne wypełnienie powyższej kolumny stanowi błąd, który uniemożliwia ocenę skutków złożonej deklaracji. Dobrze tą sytuację może zilustrować przykład, w którym podatnik składa pierwsza deklarację VAT-7 20-go stycznia, a następnie decyduje się złożyć jej korektę 23-go stycznia, przy czym błędnie oznacza drugą deklarację.

W takiej sytuacji do urzędu skarbowego w odstępie trzech dni wpłynęły dwie deklaracje VAT-7 dotyczące tego samego okresu rozliczeniowego. Taka sytuacja niewątpliwie zakończy się wezwanie urzędu do złożenia wyjaśnień prze podatnika.

b) jeśli podatnik w poz. 61 deklaracji wykazuje kwotę do zwrotu na rachunek to w części G deklaracji powinien odznaczyć czy do deklaracji dołącza wniosek o zwrot podatku. Brak w tym zakresie ma podobny efekt jak wyżej - uniemożliwia ocenę skutków złożonej deklaracji.

c) brak zaznaczenia czy wraz deklaracja składany jest wniosek o przyśpieszenie zwrotu podatku – pozycja 71 części G deklaracji.

Zaistniałe, wskazane wyżej nieprawidłowości wymagają poprawienia w deklaracji przez podatnika. Skutkiem ich popełnienia będzie wezwanie przez urząd skarbowy do złożenia wyjaśnień co do zakresu składanego rozliczenia.

Nieco inaczej natomiast można potraktować błędy jakie wystąpią w deklaracji określane mianem oczywistych omyłek pisarskich.

Występują one wówczas, gdy zauważony błąd ma taki charakter, iż już na pierwszy rzut oka widać, że podatnik się pomylił.

Przykładem takich błędów są tzw. literówki, na przykład w nazwisku czy imieniu podatnika, podobny błąd może wystąpić w numerze NIP, gdzie skutkiem błędu na przykład przestawiono cyfry.

Praktyka jest taka, ze nie zawsze tego rodzaju błędy są zauważone - jeśli już urząd skarbowy je zauważy sam dokona ich skorygowania z urzędu, jako błędy mniejszej wagi.

Czy korekta zawsze naprawi błąd w deklaracji podatkowej?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA