| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Jak liczyć zaliczkę od dochodu z działalności wykonywanej osobiście, gdy płatnik otrzyma fakturę z VAT ?

Jak liczyć zaliczkę od dochodu z działalności wykonywanej osobiście, gdy płatnik otrzyma fakturę z VAT ?

Płatnicy PIT, stają niekiedy przed problemem obliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Przyjrzyjmy się sytuacji, gdy zgodnie z przepisami ustawy o PIT wypłacany kontrahentowi dochód stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście, zaś kontrahent ów dla celów opodatkowania podatkiem VAT wystawia faktury i formalnie prowadzi działalność gospodarczą.

Z takim przypadkiem możemy mieć do czynienia przykładowo, gdy kontrakt menadżerski zostaje zawarty przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, a warunki umowy nie pozwalają na wyłączenie takiego menadżera spoza zakresu regulacji podatku VAT i definicji podatnika tego podatku.

W takim bowiem przypadku, z uwagi na rozbieżność między obiema regulacjami – ustawą o PIT i ustawą o VAT -  w przedmiocie kwalifikowania transakcji jako podejmowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej powstaje wówczas wątpliwość od jakiej kwoty płatnik powinien obliczać zaliczkę na podatek dochodowy w sytuacji, gdy otrzyma od menadżera wystawioną fakturę,  tj. czy od kwoty netto, czy też od kwoty brutto wraz z wypłacanym podatkiem VAT. 

Ustawa o VAT 2012 Dział I przepisy ogólne

Odpowiedź na to pytanie wymaga dokonania wykładni systemowej związanej z katalogiem przychodów i nie-przychodów z działalności gospodarczej zdefiniowanym w art. 14 ustawy o PIT, a ściślej w art. 14 ust. 1 ustawy o PIT.

Zgodnie z tym przepisem, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. 

W konsekwencji, tylko na gruncie przychodów kwalifikowanych jako przychód z działalności gospodarczej należny podatek VAT nie stanowi dla podatnika opodatkowanego przychodu. Skoro zatem nie mamy do czynienia z przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej to wskazane wyżej wyłączenie nie miałoby tutaj zastosowania.

Niemniej jednak warto wskazać, że na gruncie powyższej problematyki kalkulacji zaliczki prezentowane są w orzecznictwie organów podatkowych  poglądy korzystne dla podatników.

W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 28 czerwca 2011 r., sygn. ITPB1/415-386/11/AD rozstrzygano kwestię kalkulacji zaliczki na gruncie takiego stanu faktycznego, w którym osoba prowadząca działalność gospodarczą i świadczącą opodatkowane podatkiem VAT usługi w ramach kontraktu menadżerskiego wystawiała faktury VAT, mając równocześnie potrącane zaliczki przez płatnika.

W interpretacji tej powołano się na regulację art. 155 ustawy o VAT, zgodnie z którym, w przypadkach nieuregulowanych w odrębnych przepisach, do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług oraz zwróconej różnicy podatku od towarów i usług.

Jak rozliczać faktury VAT-MP

Mając na uwadze ww. przepis stwierdzono zatem, że w przypadku wypłaty należności na rzecz osoby fizycznej świadczącej usługi zarządcze, na podmiocie wypłacającym będą ciążyły obowiązki płatnika określone przepisami art. 41 i 42 ustawy, przy czym przy obliczaniu należnej zaliczki należy uwzględnić dyspozycję przepisu z art. 155 ustawy o VAT, z którego wynika, iż do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych – w tym uzyskanych z działalności wykonywanej osobiście – nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług.

Katarzyna Wojtowicz-Janicka, doradca podatkowy ECDDP

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »