| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Faktura VAT - powstanie obowiązku podatkowego

Faktura VAT - powstanie obowiązku podatkowego

W natłoku codziennych spraw jakie należy wykonać prowadząc działalność gospodarczą nieraz zdarza się zapomnieć wystawić w terminie dokument potwierdzający sprzedany towar lub wykonaną usługę. Przedsiębiorcy zwracający uwagę na kwestie podatkowe mogą wtedy zacząć się zastanawiać kiedy należy wykazać podatek VAT należny w deklaracji podatkowej.

Moment obowiązku podatkowego przy sprzedaży towarów lub wykonanie usługi zgodnie z art. 19 ust. 1. i 4. ustawy o podatku VAT

Zgodnie z art. 19 ust 1. Ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi z zastrzeżeniami licznych wyjątków. W tym artykule skupimy się na jednym z nich. Wyjątek ten jest opisany w art. 19 ust 4. mówi on o tym, że jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinno być udokumentowane fakturą to moment obowiązku podatkowego powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż 7 dnia licząc od wydania towaru lub wykonania usługi.  Gdy faktura zostanie wystawiona w ciągu siedmiu dni obowiązek podatkowy powstaje więc tego dnia. Szczególne znaczenie będzie temu przypisywane na przestrzeni miesiąca gdzie podatnik może przesunąć moment zapłaty podatku o cały miesiąc lub kwartał.

Zobacz również: Wystawianie faktur VAT od 2013 roku – zapoznaj się z nowymi zasadami

Niedotrzymanie terminu na wystawienie faktury a obowiązek podatkowy

Co jednak kiedy nie dochowa terminu wystawienia faktury? Czy moment obowiązku podatkowego w tym momencie powstanie w dniu wydania towaru lub wykonania usługi? Otóż nie. Pomimo iż podatnik nie dotrzyma terminu wystawienia faktury określonego w art. 19 ust. 4 to moment obowiązku podatkowego powstanie w terminie 7 dni od momentu określonego w ust. 1 czyli wydania towaru lub wykonania usługi. Daje to możliwość, pomimo niedotrzymania ustawowego 7. dniowego terminu, na przesunięcie momentu podatkowego o cały okres rozliczeniowy z tytułu podatku od wartości dodanej. Jednak za nie dotrzymanie terminu wystawienia faktury, zgodnie z art. 62 paragraf 1 Kodeksu Karno Skarbowego, podatnik w ciągu kontroli podatkowej może zostać ukarany mandatem w wysokości 180 stawek dziennych za niedochowanie ustawowego terminu wystawiania dokumentów sprzedaży.

Przewidywane zmiany w 2013 roku

Pomimo iż niektóre źródła podawały że 7-dniowy termin wystawienia faktur zostanie wydłużony do 15. dnia następnego miesiąca a obowiązek podatkowy powstanie w terminie wydania towaru lub wykonania usługi niezależnie od tego to na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacyjnego ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie m. in. wystawiania faktur. W projekcie tym utrzymano obecnie obowiązującą zasadę, że fakturę wystawia się w terminie 7 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Przy czym wprowadzono możliwość wystawiania zbiorczych faktur dokumentujących transakcje dokonane w ciągu miesiąca. W takim przypadku jednak faktura dokumentująca transakcje będzie musiała zostać wystawiona do końca miesiąca którego transakcje te będą dotyczyły.

Polecamy serwis: VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »