| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Odwrotne obciążenie w VAT – zakres przedmiotowy wg dyrektywy

Odwrotne obciążenie w VAT – zakres przedmiotowy wg dyrektywy

Katalog towarów i usług w stosunku do których państwa członkowskie UE będą mogły zobowiązać nabywcę towaru lub usługi do rozliczenia VAT znajduje się w Dyrektywie 2006/112/WE.

Na mocy Dyrektywy 2013/43/UE wprowadzone zostały do Dyrektywy 2006/112/WE regulacje dotyczące zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do rozliczenia podatku od towarów i usług w ramach transakcji krajowych. Nowelizacja Dyrektywy 2006/112/WE rozszerzyła katalog towarów i usług, w stosunku do których państwa członkowskie będą mogły zobowiązać nabywcę towaru lub usługi do rozliczenia podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 199a Dyrektywy 2006/112/WE państwa członkowskie na okres co najmniej dwóch lat będą miały dodatkową możliwość wprowadzenia mechanizmu rozliczania podatku od towarów i usług przez nabywcę m.in. w następujących przypadkach:

  1. dostawy metali surowych lub półwyrobów metalowych (w tym metali szlachetnych) z wyjątkiem zużytych materiałów, odpadów i złomu, objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia na mocy art. 199 ust. 1 lit. d) Dyrektywy 2006/112/WE, o ile ich dostawa nie jest realizowana w ramach procedury szczególnej przewidzianej dla towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków lub procedury szczególnej dla złota inwestycyjnego;
  2. dostawy certyfikatów dotyczących gazu i energii elektrycznej;
  3. dostawy elektroniki takiej jak: telefony komórkowe, konsole go gier, tablety i laptopy, dostawy układów scalonych przed ich zainstalowaniem w wyrobach przeznaczonych dla użytkownika końcowego.

Na mocy Dyrektywy 2013/42/UE wprowadzony do Dyrektywy 2006/112/WE (art. 199b) został również tzw. mechanizm szybkiego reagowania polegający na tym, że Państwa Członkowskie będą miały możliwość czasowego przeniesienia obowiązku rozliczenia podatku od towarów i usług ze sprzedawcy na nabywcę w ramach krajowych dostaw towarów lub świadczenia usług.

Odwrotne obciążenie w VAT - fakturowanie

Nazwy towarów i usług na paragonach - interpretacja ogólna MF

Mechanizm ten może być zastosowany w sytuacji, w której zidentyfikowane zostaną oszustwa, którym można zapobiec podejmując jedynie szybkie działania mające na celu ich wyeliminowanie, a brak podjęcia stosownych kroków może prowadzić do znacznych i nieodwracalnych strat finansowych po stronie państwa członkowskiego.

Środek czasowego przeniesienia obowiązku rozliczenia podatku od towarów i usług ze sprzedawcy na nabywcę, o którym mowa powyżej, będzie mógł być wprowadzony przez państwo członkowskie na okres nie dłuższy niż 9 miesięcy. Zgodę na zastosowanie środka specjalnego będzie wydawała każdorazowo Komisja Europejska, na podstawie wniosku Państwa Członkowskiego. Dyrektywę 2013/43/UE zmieniającą Dyrektywę 2006/112/WE stosować się będzie do dnia 31 grudnia 2018 r.

Łukasz Sawczuk,  konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK