| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Obowiązek podatkowy w VAT – zmiany od 1 stycznia 2014 r.

Obowiązek podatkowy w VAT – zmiany od 1 stycznia 2014 r.

Z dniem 1 stycznia 2014 r. na mocy ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, uległy zmianie zasady rozpoznania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT. Zmiany te dotyczą zarówno ogólnych, jak i szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego.

Przestała tym samym obowiązywać wiążąca do końca 2013 r. reguła wynikająca z przepisu art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, w myśl której – jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą – obowiązek podatkowy powstawał z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Obecnie, generalna zasada stanowi, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi, co wynika z treści art. 19a ust. 1 ustawy o VAT. Niemniej jednak nie jest to zasada bezwzględnie obowiązująca, na co wskazują chociażby szczególne momenty powstawania obowiązku podatkowego.

Spółka BIS w dniu 3.2.2014 r. otrzymała od Spółki XYZ zamówienie na meble biurowe, dla których w dniu 11.2.2014 r. wystawiła fakturę. W dniu 20.2.2014 r. miała miejsce dostawa towaru do Spółki XYZ . Kiedy w świetle nowo obowiązujących przepisów Spółka  BIS powinna rozpoznać obowiązek podatkowy dla niniejszej transakcji?

Zgodnie z obecnie obowiązującą zasadą ogólną, Spółka BIS powinna rozpoznać obowiązek podatkowy z chwilą dokonania dostawy towaru Spółce XYZ, czyli w dniu 20.2.2014 r.

Podkreślić przy tym należy, że jeśli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę (...) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty (art. 19 ust. 8 ustawy o VAT). Innymi słowy z normy tej wynika, że otrzymanie części/całości należności implikuje (w stosunku do kwoty tej należności) obowiązek podatkowy w chwili jej uzyskania.

VAT 2013 / 2014 – powstanie obowiązku podatkowego

Obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r. - zasady ogólne

Obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r. - import towarów i usług

Obowiązek podatkowy VAT 2014 – czynności dokonywane nieodpłatnie

Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT w 2014 r. - usługi budowlane i budowlano-montażowe


Spółka ZYX w dniu 3.2.2014 r. otrzymała od Spółki XYZ zamówienie na meble biurowe. W dniu 5.02.2014 r. Spółka XYZ wpłaciła na konto Spółki BIS zaliczkę w wysokości 20%  całkowitej ceny, co zostało udokumentowane fakturą z dnia 11.2.2014 r. Kiedy w świetle nowo obowiązujących przepisów Spółka ZYX powinna rozpoznać obowiązek podatkowy dla niniejszej transakcji?

Skoro w dniu 05.02.2014 r. Spółka XYZ dokonała (przed dostawą mebli) wpłaty na konto spółki ZYX, oznacza to, że wpłata  niniejszych środków pieniężnych ma charakter zaliczki (stanowi bowiem część należności wpłaconej z góry na poczet przyszłej dostawy). Co w konsekwencji wskazuje, że Spółka ZYX powinna rozpoznać obowiązek podatkowy zgodnie z treścią art. 19a ust. 8 ustawy o VAT – tj. z chwilą dokonania zapłaty na poczet zamówionych mebli – czyli dnia 5.02.2014 r.

Podsumowując, w świetle obowiązujących od 1 stycznia 2014 r. przepisów zasadą jest, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi – a jeśli przed tym momentem otrzymano całość lub część zapłaty – wówczas powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Katarzyna Ignaczak

Młodszy Konsultant Podatkowy

Paweł Barnik

Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT

ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK