| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Przekazanie majątku spółki do indywidualnej firmy wspólnika – skutki w VAT

Przekazanie majątku spółki do indywidualnej firmy wspólnika – skutki w VAT

Przekazanie w formie darowizny majątku dwuosobowej spółki jawnej jednemu z jej wspólników, poprzedzające jej rozwiązanie, będzie czynnością wyłączoną spod działania ustawy o VAT.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi 13 lutego 2014 r. (IPTPP4/443-805/13-4/BM)

Sprawa dotyczyła dwuosobowej spółki jawnej, zamierzającej w drodze uchwały zakończyć swoją działalność bez likwidacji. Taka uchwała pozwoli na rozwiązanie spółki i przejęcie majątku przez jednego ze wspólników na zasadzie darowizny – miał on kontynuować działalność spółki w formie indywidualnej działalności gospodarczej, przy czym drugi wspólnik nie będzie zgłaszał żadnych roszczeń względem majątku. Po przekazaniu majątku zostanie złożony wniosek o wykreślenie spółki z KRS, a jej rozwiązanie nastąpi z chwilą wykreślenia.

W związku powyższym, wspólnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał,  czy czynność przekazania majątku spółki w opisanej sytuacji będzie podlegać opodatkowaniu VAT? Przedstawiając własne stanowisko wspólnik wskazał, że z uwagi na fakt, że przedmiotem darowizny będzie przedsiębiorstwo, jego przekazanie jest zwolnione z opodatkowania VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał to stanowisko za prawidłowe. Uzasadniając interpretację wskazał że zwolnienie to jest przyznawane na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT; należy więc sprawdzić czy rzeczywiście mamy do czynienia ze zbyciem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Jego definicję podaje Kodeks Cywilny – zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Zapis testamentowy a podatek od spadków i darowizn

Liczne transakcje w Internecie to nie zawsze działalność gospodarcza

Minimalne wynagrodzenie a koszty pracodawcy w 2014 roku

Obejmuje takie składniki jak np. nieruchomości i ruchomości, koncesje, licencje, wierzytelności, księgi i dokumenty, wierzytelności i środki pieniężne. Organ uznał, że w omawianym stanie faktycznym w istocie zostało przekazane przedsiębiorstwo. Taka darowizna będzie zatem zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Michał Jędrasiak, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK