| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Zaliczki na poczet przyszłych usług nieokreślonych a VAT

Zaliczki na poczet przyszłych usług nieokreślonych a VAT

Otrzymanie części lub całości zapłaty za przyszłe wykonanie usługi lub dostarczenie towarów co do zasady generuje obowiązek podatkowy. Otrzymane należności w formie zaliczki, przedpłaty, raty czy też zadatku powinny być objęte podatkiem VAT i udokumentowane fakturą. W jaki sposób klasyfikować i według jakiej stawki opodatkować wpłacone należności na poczet przyszłych usług jeszcze nieokreślonych? Czy są to zaliczki?

Czym jest zaliczka?

Zaliczką jest kwota wpłacona na poczet przyszłej należności, wynikającej z określonego stosunku prawnego. To część ceny, wpłacona jeszcze przed realizacją świadczenia. Kontrahent powinien przeznaczyć ją na wykonanie swojego zobowiązania, np. zakup potrzebnych materiałów. Ma też obowiązek rozliczenia się z otrzymanej zaliczki.

Zaliczka a podatek VAT

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązuje art. 19a ustawy o VAT, stanowiący, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Jeżeli przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstaje już z chwilą jej otrzymania i wyłącznie w odniesieniu do otrzymanej kwoty (art. 8 tej ustawy).

Przyjęcie zaliczki rodzi obowiązek wystawienia faktury VAT, wyszczególniającej m.in. stawkę podatku przewidzianą dla przyszłego świadczenia – przyszłej usługi lub towarów w przyszłości dostarczonych. Wysokość stawki VAT jest więc ustalana już w chwili otrzymania zaliczki, a nie wykonania świadczenia. Kontrahent jest uprawniony do otrzymania faktury i odliczenia podatku VAT.

Korekta faktur - Raport INFOR - PDF

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Wpłaty na poczet usług nieokreślonych

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (IPTPP4/443-828/13-2/OS) wskazał, że w chwili dokonania wpłaty zaliczki powinny być znane wszystkie okoliczności mające znaczenie dla realizowanego w przyszłości świadczenia. W momencie otrzymania zaliczki towary i usługi powinny być znane i szczegółowo określone. Tylko wpłaty na poczet skonkretyzowanych, ustalonych usług  mogą być klasyfikowane jako zaliczka, zadatek, przedpłata lub rata i rodzić obowiązek podatkowy.

Nieopodatkowanie wpłat na poczet usług nieokreślonych

Brak szczegółowych informacji co do przyszłego zdarzenia podatkowego powoduje niemożność jednoznacznego określenia, stypizowania dokonywanych wpłat. Nie są zaliczkami, ratami, zadatkami ani przedpłatami, bowiem nie są przypisane skonkretyzowanemu świadczeniu.

Takie wpłaty nie mogą stanowić źródła powstania obowiązku podatkowego, ani nie obligują do wystawienia faktury. Wypada zauważyć, że niemożliwe byłoby także ustalenie stawki VAT w takim przypadku, bowiem zaliczki są objęte taką samą stawką VAT, co przyszłe świadczenie. Świadczenia nieustalone uniemożliwiają ustalenie stawki podatku.

Ilona Stefaniak

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »