| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Odwrócone obciążenie i solidarna odpowiedzialność nabywcy w VAT 2013-2015

Odwrócone obciążenie i solidarna odpowiedzialność nabywcy w VAT 2013-2015

Zakres odwróconego obciążenia oraz solidarnej odpowiedzialność nabywcy w podatku VAT będzie od 2015 roku rozszerzony. Ministerstwo Finansów planuje w tym zakresie nowelizację ustawy o VAT.

W związku z sygnalizowaną znaczną skalą nadużyć w obszarze obrotu niektórymi towarami wrażliwymi nowelizacją przepisów dokonaną ustawą z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 1027) z dniem 1 października 2013 r. wprowadzono pakiet działań zorientowanych na wyeliminowanie z rynku podmiotów nieuczciwych również w obszarze obrotu złotem (towar ten został rozpoznany jako branża newralgiczna, dla której należało wprowadzić dodatkowe mechanizmy oprócz działań kontrolnych), tj.:

  1. rozszerzono katalog towarów objętych odwróconym obciążeniem o dodatkowe towary
    z grupy tzw. złomu i niektórych innych odpadów, miedzi oraz o szeroką grupę wyrobów stalowych, w tym m.in. o pręty stalowe, w odniesieniu do których zdiagnozowano największą skalę nadużyć oraz o grupę odpadów i surowców wtórnych wśród których znajdują się również odpady, złom i surowce wtórne ze złota (lista tych towarów została ujęta w treści załącznika nr 11 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm. – dalej „ustawa
    o VAT”),
  2. wprowadzono instytucję odpowiedzialności podatkowej nabywcy za zobowiązania podatkowe w VAT sprzedawcy w przypadku dostaw takich towarów wrażliwych, jak niektóre wyroby stalowe (nieobjęte mechanizmem odwrotnego obciążenia), paliwa
    i złoto nieobrobione – wymienione w dodanym do ustawy o VAT załączniku nr 13,
  3. zlikwidowano możliwość kwartalnego rozliczania podatku VAT przez podatników dokonujących sprzedaży towarów wrażliwych objętych zakresem pkt 2.

Dodatkowo Ministerstwo Finansów informuje, że w resorcie finansów prowadzone są prace mające na celu doprecyzowanie istniejących mechanizmów związanych z przeciwdziałaniem oszustwom podatkowym.

Odwrotne obciążenie w VAT - fakturowanie

Odwrotne obciążenie VAT w obrocie stalą - oszuści mogą spać spokojnie

Modzelewski o skutkach odwrotnego obciążenia w VAT

Ponieważ wnioski płynące z gromadzonych na bieżąco informacji w szczególności od służb kontrolnych i od podmiotów przedstawicielskich danych branż wskazują, że istotnie w obszarze obrotu metalami szlachetnymi występują w dalszym ciągu niepokojące zjawiska w zakresie wyłudzeń VAT, przygotowano projekt założeń do ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, który został przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 19 sierpnia 2014 r.

W projekcie tym przewiduje się m.in.

1. Rozszerzenie stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia do obrotu takimi towarami jak:

- złoto w postaci surowca lub półproduktu oraz objęcie odpowiedzialnością solidarną (na dotychczasowych warunkach) i obowiązkiem stosowania miesięcznych rozliczeń podatników dokonujących dostawy srebra lub platyny w postaci surowca lub półproduktu.

- kolejne wyroby ze stali (chodzi o towary, których właściwości są takie, jak już objętych tym mechanizmem);

- telefony komórkowe, w tym smartfony;

- komputery przenośne takie jak: tablety, notebooki, laptopy, konsole do gier.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK