| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Darowizna na cele charytatywne - rozliczenie VAT

Darowizna na cele charytatywne - rozliczenie VAT

Firmy coraz częściej działają z uwzględnieniem zasad społecznej odpowiedzialności biznesu. Idea ta polega na świadomym i zrównoważonym działaniu zorientowanym nie tylko na zysk finansowy, ale także uwzględniającym interesy społeczne i ekologiczne w otoczeniu firmy. Jednym z jej przejawów jest przekazywanie przez podatników darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Odliczenie VAT

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Prawo do odliczenia podatku na gruncie podatku VAT przysługuje zatem, jeżeli nabywane towary lub usługi pozostają w związku z wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi. Zasada ta wyłącza możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Związek z czynnościami opodatkowanymi może być także związkiem pośrednim, który istnieje, jeżeli określony zakup przyczynia się do rozwoju/prowadzenia działalności.

Przekazanie darowizny na poczet organizacji pożytku publicznego zasadniczo nie przyczynia się do prowadzenia przez podatników działalności opodatkowanej. Uznać więc należy, że podatnicy przekazujący towary w celach charytatywnych nie mają prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu przedmiotowych towarów.

Opodatkowanie darowizny

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Według art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Jak złożyć PIT po 1 stycznia 2015 r.

Z treści przywołanego art. 7 ust. 2 ustawy o VAT wynika jednoznacznie, że warunkiem wystąpienia obowiązku opodatkowania nieodpłatnej dostawy towarów jest posiadanie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego (w całości lub w części) przy nabyciu (wytworzeniu, imporcie) towaru. Jak wskazano wyżej, podatnicy zasadniczo nie mają prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów przekazywanych organizacjom dobroczynnym. W takim wypadku również ich przekazanie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Spółka przekazała na rzecz fundacji „Bezpieczne Miasto” darowiznę w postaci 1500 nabytych uprzednio kamizelek odblaskowych o wartości 10 000 zł. Kamizelki wykorzystane zostaną w celu realizacji programu poprawy bezpieczeństwa dzieci na drodze.

Przekazanie na rzecz fundacji kamizelek odblaskowych nie będzie wiązać się po stronie Spółki z prawem do odliczenia podatku VAT naliczonego przy ich zakupie. Nieodpłatne przekazanie kamizelek nie będzie opodatkowane podatkiem VAT.

Zwolnienie z VAT dla darowizny żywności

Wspomnieć należy, iż ustawa o VAT zawiera szczególne regulacje w zakresie darowizn żywności. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT, zwolniona jest z opodatkowania darowizna produktów spożywczych (z wyjątkiem napojów alkoholowych), jeżeli są one przekazywane na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację. Przy czym zastrzeżono, że zwolnienie to stosować się będzie pod warunkiem posiadania przez dokonującego tej dostawy dokumentacji potwierdzającej jej dokonanie na rzecz wskazanej organizacji, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Atos

Międzynarodowy lider w branży usług informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK