| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Nowe zasady rozliczeń usług elektronicznych od 1 stycznia 2015 r. (VAT MOSS)

Nowe zasady rozliczeń usług elektronicznych od 1 stycznia 2015 r. (VAT MOSS)

Od 1 stycznia 2015 r. według nowych zasad będą rozliczane usługi telekomunikacyje, nadawcze i elektroniczne. Zmiana dotyczy jednak tylko przypadków, gdy usługi te będą świadczone dla osób, które nie są podatnikami (czyli zasadniczo chodzi o osoby fizyczne). W takiej sytuacji polski podatnik będzie musiał się rozliczać w kraju, z którego pochodzi klient, chyba że wybierze specjalną procedurę rozliczeń (MOSS). Rejestracji można dokonywać już od 1 października 2014 r. Nowe zasady rozliczeń będą wymagały od świadczącego te usługi sprawdzenia, czy klient jest podatnikiem oraz gdzie ma siedzibę lub miejsca pobytu.

Usługi elektroniczne to usługi świadczone drogą elektroniczną, o których mowa w art. 7 rozporządzenia 282/2011 (art. 2 pkt 26 ustawy o VAT). Zgodnie z rozporządzeniem należą do nich m.in. usługi świadczone za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej, których świadczenie – ze względu na ich charakter – jest zasadniczo zautomatyzowane i wymaga minimalnego udziału człowieka, a ich wykonanie bez wykorzystania technologii informacyjnej jest niemożliwe.

Marcin Majchrowski


Cały artykuł dostępny na INFORFK: Nowe zasady rozliczeń usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych od 1 stycznia 2015 r.

Artykuł podpowiada:

- jak ustalić miejsce świadczenia usług elektronicznych, nadawczych, telekomunikacyjnych

- jak ustalić czy nabywca jest podatnikiem

- jak ustalić gdzie nabywca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania

- jaki sposób rozliczeń wybrać

- jak dokonać rejestracji do MOSS.


Czytaj także na INFORFK:

 "Zmiana miejsca świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych – początek rejestracji do MOSS od 1 października 2014 r." >>

 "Od 1 października br. podatnicy mogą zawiadamiać urząd o wyborze specjalnej procedury przy świadczeniu usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych" >>

„Usługi elektroniczne – nowe zasady rozliczeń w 2015 r.” >>


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK