| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Zaokrąglanie proporcji w VAT

Zaokrąglanie proporcji w VAT

Zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwoty, wówczas podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. W myśl art. 90 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług proporcję zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej. Przy tym – jak stanowi art. 90 ust. 10 pkt 1 powołanej ustawy – jeżeli proporcja przekroczyła 90% oraz kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania tej proporcji, w skali roku, była mniejsza niż 500 zł – podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 100%.

Na tym tle powstał spór, czy w przypadku, gdy proporcja przekracza 99% stosuje się art. 90 ust. 4, czy też art. 90 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Otóż w przypadku, gdy proporcja przekracza 99% wówczas – po zaokrągleniu zgodnie z art. 90 ust. 4 tej ustawy – proporcja ta wynosi 100%. Nie stosuje się w takim przypadku art. 90 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. 

Natomiast jeżeli proporcja przekracza 98%, ale nie przekracza 99%, wówczas po zaokrągleniu wynosi ona 99%. Dopiero w takim przypadku stosuje się art. 90 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który pozwala uznać, że proporcja wynosi 100% pod warunkiem, że kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania tej proporcji, w skali roku, była mniejsza niż 500 zł.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Tożsamy pogląd został wyrażony przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 27 czerwca 2014 r. (IPPP1/443-429/14-4/AW), w której Organ stwierdził, że w przypadku, gdy proporcja przekracza 99% prawo do odliczenia przysługuje niezależnie od tego czy kwota podatku naliczonego niepodlegającego odliczeniu w skali roku jest większa czy mniejsza niż 500 zł. Zdaniem Organu skoro na etapie zaokrąglania (proporcja wynosiła 100% to nie znajduje do niej zastosowania art. 90 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Wojciech Safian, konsultant podatkowy

Instytut Studiów Podatkowych

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK