| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Import towaru kupionego przez Internet - rozliczenie VAT

Import towaru kupionego przez Internet - rozliczenie VAT

Chcę zamówić przez Internet towar z USA. Czy muszę zlecić import agencji celnej i zapłacić VAT? Przecież w USA jest on zerowy. Jak to rozliczyć w deklaracji VAT (jestem VAT-owcem)?

Uproszczeniu podlega rozliczenie VAT od importu towarów doręczanych w formie przesyłek pocztowych przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy – Prawo pocztowe.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Operatorem wyznaczonym w rozumieniu ustawy – Prawo pocztowe jest, przynajmniej do końca 2015 r., Poczta Polska SA (art. 178 ustawy – Prawo pocztowe). Przepis art. 33c ustawy o VAT dotyczy zatem w istocie importu towarów doręczanych w formie przesyłek przez Pocztę Polską. Powoduje to, że w przypadku przesyłek spoza Unii Europejskiej doręczanych przez Pocztę Polską obowiązki związane ze zgłoszeniem celnym przywożonych towarów oraz rozliczeniem cła i VAT z tytułu importu towarów ciążą na Poczcie Polskiej. Odbiorca towarów obowiązany jest jedynie do wpłacenia obliczonych przez Pocztę Polską należności w chwili odbioru przesyłki.

Jeżeli procedura ta nie ma zastosowania (oraz nie ma zastosowania żadna inna szczególna procedura), import towarów jest rozliczany na zasadach ogólnych, a więc w oparciu o zgłoszenie celne, które może zostać złożone we własnym imieniu lub w imieniu innej osoby (zgłoszenia w imieniu innej osoby dokonują najczęściej przedstawiciele bezpośredni).

Niezależnie od scenariusza kwota VAT wynikająca z posiadanego przez podatnika dokumentu celnego (np. zgłoszenia celnego czy – w przypadku przesyłek pocztowych – dokumentu potwierdzającego dokonanie zgłoszenia celnego – obrót pocztowy) stanowi kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu na zasadach ogólnych (art. 86 ust. 2 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT). Oznacza to, że jeżeli importowany towar będzie wykorzystany do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT), podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT z tytułu importu towarów (import ten jest zatem dla podatnika neutralny).

Na zakończenie należy wskazać, że szczególny sposób rozliczania VAT z tytułu importu towarów przejawia się również w tym, iż import towarów nie jest najczęściej wykazywany w części C deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D (wyjątek stanowi import towarów rozliczany według szczególnej procedury określonej w art. 33a ustawy o VAT). Import towarów jest zatem przeważnie wykazywany tylko w części D.2 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D (w celu odliczenia VAT z tytułu importu towarów).

Biuletyn VAT

UWAGA!

Importer nie ma obowiązku korzystania z usług agencji celnej.

UWAGA!

Gdy towar jest doręczany przez Pocztę Polską, obowiązki związane ze zgłoszeniem celnym przywożonych towarów oraz rozliczeniem cła i VAT z tytułu importu towarów ciążą na Poczcie Polskiej.

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 2 pkt 7, art. 5 ust. 1 pkt 3, art. 26a, art. 33–40 oraz art. 86 ust. 1 w zw. z art. 86 ust. 2 pkt 2 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1662

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Węgiel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »