| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Jak rozliczać VAT z faktur za media

Jak rozliczać VAT z faktur za media

Podatek VAT za media (gaz, wodę czy telefon i Internet) odliczamy w deklaracji za miesiąc bądź kwartał, w którym otrzymaliśmy fakturę. Data otrzymania dokumentów przez firmę decyduje także o rozliczeniu korekt i prognoz z gazowni czy elektrowni.

VAT przy rozliczeniu prognozy zużycia gazu

Powyższe zasady obowiązują też w przypadku faktur prognozowanych, czyli dokumentów przewidujących pobór przez przedsiębiorstwo np. gazu w zbliżającym się okresie i obliczających należność z wyprzedzeniem.

Przykład 2

Przedsiębiorca otrzymał w lutym fakturę prognozowaną z gazowni na okres 10 luty – 9 kwiecień br. wystawioną w lutym. Z odliczeniem VAT-u naliczonego z takiej faktury nie trzeba czekać do miesiąca lub kwartału nabycia usługi. Przedsiębiorca może odliczyć podatek od towarów i usług już w deklaracji za luty, składanej do 25. marca.

Korekty z gazowni

Co z rozliczeniem VAT-u z faktury korygującej, np. stwierdzającej nadpłatę za energię? W myśl art. 86 ust. 19a ustawy o VAT, jeśli przedsiębiorca otrzymał korektę faktury obniżającą kwotę naliczonego VAT-u, ma obowiązek zmniejszenia jej w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał korektę.

Jak rozliczyć sprzedaż bonu podarunkowego

Przykład 3

W marcu br. do firmy wpłynęła faktura korygująca „in minus”, określająca nadpłatę za gaz za styczeń. Gazownia wyznaczyła termin zwrotu nadpłaty na kwiecień. Przedsiębiorca powinien rozliczyć VAT z faktury korygującej (obniżyć wartość VAT-u naliczonego) w deklaracji za marzec, czyli do 25. kwietnia br.

Katarzyna Miazek, Katarzyna Więsik,

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK