| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Jak rozliczać VAT z faktur za media

Jak rozliczać VAT z faktur za media

Podatek VAT za media (gaz, wodę czy telefon i Internet) odliczamy w deklaracji za miesiąc bądź kwartał, w którym otrzymaliśmy fakturę. Data otrzymania dokumentów przez firmę decyduje także o rozliczeniu korekt i prognoz z gazowni czy elektrowni.

VAT przy rozliczeniu prognozy zużycia gazu

Powyższe zasady obowiązują też w przypadku faktur prognozowanych, czyli dokumentów przewidujących pobór przez przedsiębiorstwo np. gazu w zbliżającym się okresie i obliczających należność z wyprzedzeniem.

Przykład 2

Przedsiębiorca otrzymał w lutym fakturę prognozowaną z gazowni na okres 10 luty – 9 kwiecień br. wystawioną w lutym. Z odliczeniem VAT-u naliczonego z takiej faktury nie trzeba czekać do miesiąca lub kwartału nabycia usługi. Przedsiębiorca może odliczyć podatek od towarów i usług już w deklaracji za luty, składanej do 25. marca.

Korekty z gazowni

Co z rozliczeniem VAT-u z faktury korygującej, np. stwierdzającej nadpłatę za energię? W myśl art. 86 ust. 19a ustawy o VAT, jeśli przedsiębiorca otrzymał korektę faktury obniżającą kwotę naliczonego VAT-u, ma obowiązek zmniejszenia jej w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał korektę.

Jak rozliczyć sprzedaż bonu podarunkowego

Przykład 3

W marcu br. do firmy wpłynęła faktura korygująca „in minus”, określająca nadpłatę za gaz za styczeń. Gazownia wyznaczyła termin zwrotu nadpłaty na kwiecień. Przedsiębiorca powinien rozliczyć VAT z faktury korygującej (obniżyć wartość VAT-u naliczonego) w deklaracji za marzec, czyli do 25. kwietnia br.

Katarzyna Miazek, Katarzyna Więsik,

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »