| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Jak rozliczyć koszty gwarancji w podatku VAT

Jak rozliczyć koszty gwarancji w podatku VAT

Nasza Spółka nabyła wysoko-wyspecjalizowane maszyny budowlane. Na każdą z maszyn została udzielona gwarancja. W umowie zawarto zapis, że sprzedawca zobowiązany jest do pokrycia niezbędnych i udokumentowanych kosztów poniesionych przez naszą Spółkę (jako nabywcę) związanych z usunięciem wad dotyczących ww. maszyn (objętych gwarancją). Nie będziemy zwracać maszyn do naprawy. Usuwanie ewentualnych usterek będzie po naszej stronie jako nabywcy. Sprzedawca zwróci nam natomiast koszty napraw.

Czy obciążenie przez naszą Spółkę sprzedawcy wskazanymi powyżej kosztami powinno zostać udokumentowane fakturą czy też notą księgową?

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Rozliczenie gwarancji w VAT - odpowiedź Eksperta

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (zwanym dalej również podatkiem VAT) podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Pod pojęciem usługi, w świetle art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, należy rozumieć, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Jednocześnie, winno być to świadczenie wykonywane za odpłatnością.

W rozważanym przypadku Państwa Spółka (jako nabywca) uprawniona jest do obciążenia sprzedawcy kosztami dotyczącymi napraw gwarancyjnych. W takim przypadku sprzedawca dokona zapłaty należności na rzecz Państwa Spółki tytułem zwrotu poniesionych wydatków. Jednocześnie, w związku z uiszczoną kwotą sprzedawca nie uzyska żadnego świadczenia wzajemnego od Państwa Spółki. Nie świadczą Państwo na rzecz sprzedawcy żadnej usługi. Zatem, otrzymanie przez Państwa zwrotu kosztów dotyczących napraw towarów objętych gwarancją nie będzie stanowić czynności opodatkowanej VAT.

W takiej sytuacji dla udokumentowania zwrotu poniesionych kosztów właściwa będzie  nota księgowa. Potwierdzenie prawidłowości powyższego odnaleźć można w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w dniu 7 maja 2013 r. (Sygn.: IPTPP2/443-60/13-4/AW) oraz w interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 13 sierpnia 2013 r. (Sygn.: PT8/033/175/409/SBA/13/RD84048).

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Karolina Gierszewska, Dyrektor Departamentu Podatków Pośrednich w ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »