| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Aktualizacja informacji VAT-26 po sprzedaży samochodu

Aktualizacja informacji VAT-26 po sprzedaży samochodu

W przypadku sprzedaży firmowego samochodu, od którego przysługiwało pełne odliczenie podatku VAT, konieczna jest aktualizacja informacji VAT-26.

Zbycie samochodu osobowego to zaprzestanie wykorzystywania go w działalności gospodarczej – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

Chodziło o pojazd przeznaczony wyłącznie do działalności gospodarczej. Chcąc odliczyć cały VAT od ceny zakupu i wydatków eksploatacyjnych, podatnik musiał złożyć informację VAT-26 i prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu (zgodnie z art. 86a ust. 4 i ust. 12 ustawy o VAT).

Jego wątpliwość dotyczyła ewentualnej sprzedaży auta – czy w tym wypadku należy złożyć aktualizację informacji VAT-26. Obowiązek taki nakłada art. 86a ust. 14 ustawy w przypadku zmiany sposobu wykorzystywania samochodu. Podatnik uważał jednak, że na skutek sprzedaży nie dojdzie do takiej zmiany, tylko do całkowitego wyłączenia go z działalności.

Zmiany w VAT od 1 lipca 2015 r. - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach nie podzielił zdania podatnika (nr IBPP2/443-1078/14/IK). Stwierdził, że w świetle art. 86a ust. 14 ustawy przez zmianę wykorzystania auta należy rozumieć także zaprzestanie wykorzystywania go w prowadzonej działalności gospodarczej. Od dnia sprzedaży pojazd nie jest już wykorzystywany w tym celu. Skoro więc druk VAT-26 stanowi informację o samochodzie wykorzystywanym w prowadzonej działalności, to w razie sprzedaży należy tę informację zaktualizować.

Polecamy produkt: Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Podobnie uznał WSA w Krakowie. Orzekł, że przesłanką do aktualizacji druku VAT-26 jest nie tylko wykorzystanie samochodu osobowego w sposób mieszany, a więc do celów służbowych i prywatnych. Zdaniem sądu przy interpretacji art. 86a ust. 14 należy się posiłkować wykładnią literalną i celowościową. Skoro więc podatnik zadeklarował wykorzystanie auta wyłącznie do działalności gospodarczej, to na skutek sprzedaży nastąpi wyłączenie z tej działalności. Wyrok jest nieprawomocny.

Aktualizacja VAT-26 po zmianie numeru rejestracyjnego samochodu

Jolanta Rajewska

konsultant w 8Tax Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

ORZECZNICTWO

Wyrok WSA w Krakowie z 9 lipca 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 890/15. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »