| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Jak rozliczyć zakup i sprzedaż towarów dokonane w innym kraju UE

Jak rozliczyć zakup i sprzedaż towarów dokonane w innym kraju UE

Jak należy rozliczyć zakup i sprzedaż towarów na terenie Czech przez spółkę z o.o., gdy zakupiony towar nie jest przywożony na teren Polski. Jak powinno wyglądać opodatkowanie, udokumentowanie i księgowanie takich transakcji?

RADA

Zakup towaru i jego sprzedaż dokonane na terenie kraju innego niż Polska nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce. Nie rozpoznamy w tym przypadku ani wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru (WNT), ani wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru (WDT). Szczegóły opodatkowania, udokumentowania i księgowania – w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów to nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz (art. 9 ustawy o VAT). Warunkiem rozpoznania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest zatem przemieszczenie towaru pomiędzy dwoma państwami UE. Natomiast w przypadku eksportu towar musi opuścić granice UE (art. 2 pkt 8 ustawy o VAT).

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Rozliczenie zakupu dokonanego na terytorium Czech

W przypadku opisanym w pytaniu towar po zakupie nie opuszcza terytorium Czech. Nie występuje zatem ani wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, ani eksport towarów. Sam zakup z punktu widzenia podatku od towarów i usług jest obojętny podatkowo. Nie będzie wykazany w deklaracji VAT-7 w żadnej pozycji. W księgach rachunkowych transakcja powinna być wykazana jako zakup towaru, ale będzie ona poza ewidencją VAT. Faktura dokumentująca zakup będzie obarczona podatkiem od wartości dodanej naliczonym przez sprzedawcę towaru jako sprzedaż krajowa (na terytorium Czech). Polski podatnik nie może takiego podatku bezpośrednio odliczyć w deklaracji VAT-7 składanej w Polsce. Sprzedawca nie będzie też mógł zastosować stawki 0%, ponieważ towar nie opuścił Czech.

Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

PRZYKŁAD

Podatnik zakupił towar przeznaczony do dalszej odsprzedaży od kontrahenta czeskiego. Po dokonaniu zakupu towar nie opuszcza terytorium Czech. Kontrahent czeski wystawia fakturę na towar oraz nalicza podatek od wartości dodanej według stawek obowiązujących w Czechach (dokonaną sprzedaż traktuje jako sprzedaż krajową na terytorium Czech). Polski podatnik ewidencjonuje w księgach rachunkowych fakturę w kwocie brutto na kontach w grupie „3”, dotyczących ewidencjonowania zakupu towaru w kwocie brutto. Dokumentem wymaganym do transakcji jest faktura dokumentująca zakup towaru z naliczonym czeskim podatkiem od wartości dodanej.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »