| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Czy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży towarów na próbę

Czy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży towarów na próbę

Jesteśmy firmą handlową. Niekiedy klienci kupują u nas towar na próbę, a niekiedy to my zastrzegamy sobie własność towaru aż do momentu całkowitej zapłaty należności. Czy powinniśmy takie sprzedaże ujmować do VAT w momencie przekazania towaru klientowi, czy dopiero odpowiednio: przy sprzedaży na próbę - w momencie decyzji klienta o zakupie, przy zastrzeżeniu własności - w momencie całkowitej zapłaty za towar?

Zarówno w odniesieniu do sprzedaży na próbę, jak i w przypadku zastrzeżenia prawa własności obo­wiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT. Oznacza to, że powstanie on z momentem wydania towaru kontrahentowi, a zatem z chwilą, w której uzyska on możli­wość swobodnego dysponowania nim (w sensie ekonomicznym), bez względu na uwarunkowania prawne. Należy podkreślić, że oba opisane przez Państwa w pytaniu rodzaje sprzedaży reguluje Kodeks cywilny. Zgodnie z art. 589 k.c., jeżeli sprzedawca zastrzegł sobie własność sprzedanej rzeczy ruchomej aż do uiszczenia ceny, poczytuje się w razie wątpliwości, że przeniesienie własności rzeczy nastąpiło pod wa­runkiem zawieszającym. Warunkiem zawieszającym jest więc uiszczenie przez kupującego całości ceny. Własność rzeczy przechodzi bowiem na kupującego dopiero z chwilą zapłaty całości ceny.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

Sprzedaż na próbę jest natomiast uregulowana w art. 592 k.c. Ważność tej umowy jest uzależniona od spełnienia warunku polegającego na podjęciu przez nabywcę ostatecznej decyzji co do zakupu, po uprzednim zbadaniu przez niego przedmiotu sprzedaży, a więc sprawdzeniu jego przydatności, dokonaniu oceny trafności dokonanego wyboru itp.

Jednakże dla celów VAT nie ma znaczenia, czy towar został wydany w ramach sprzedaży na próbę, czy z zastrzeżeniem prawa własności, gdyż dostawa towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT i tak ma miejsce w momencie wydania tego towaru. Tylko, gdyby przed taką dostawą towaru została uiszczona całość lub część należności, to obowiązek podatkowy powstałby na zasadach określonych w art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, czyli z chwilą jej otrzymania - w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 19a ust. 1 i ust. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

- art. 589, art. 592 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny - j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 121; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 827

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK