| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Czy otrzymanie wpłaty na poczet nieokreślonych zamówień skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w VAT

Czy otrzymanie wpłaty na poczet nieokreślonych zamówień skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w VAT

10 czerwca 2015 r. otrzymałem od stałego kontrahenta wpłatę w wysokości 8000 zł na poczet przyszłych, nieokreślonych na razie zamówień. Pierwsze zamówienie towarowe po dokonaniu powyższej wpłaty kontrahent złożył 4 lipca 2015 r. Dokonując zamówienia, kontrahent wskazał, że zapłatę za nie, tj. 3000 zł brutto, mam potrącić z wpłaconej 10 czerwca 2015 r. kwoty. Czy mogę uznać wpłaconą w czerwcu kwotę za zaliczkę i opodatkować ją w deklaracji za czerwiec?

W przypadku czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, otrzy­manie części lub całości zapłaty przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi przyspiesza mo­ment powstania obowiązku podatkowego. W takiej sytuacji, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty w odniesieniu do otrzymanej kwoty, ale tylko w przypadku, gdy między otrzyma­niem przez podatnika określonej kwoty a czynnością podlegającą opodatkowaniu istnieje bezpośredni związek.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Otrzymywanie kwot na poczet przyszłych, nieskonkretyzowanych świadczeń nie skutkuje po­wstawaniem obowiązku podatkowego w VAT. Otrzymanie takich kwot skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego dopiero z chwilą skonkretyzowania świadczeń, których dotyczą. W związku z tym, otrzy­manie przez Pana 10 czerwca 2015 r. od kontrahenta 8000 zł nie wywołało żadnych skutków w VAT. Kwoty tej nie można uznać za zaliczkę. Dopiero złożenie przez Pana kontrahenta zamówienia w lipcu spowoduje powstanie obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania całości zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów (mimo, że pieniądze zostały wpłacone przez kontrahenta dużo wcześniej).

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 19a ust. 1 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »