| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy wniesieniu aportem prawa wieczystego użytkowania gruntu

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy wniesieniu aportem prawa wieczystego użytkowania gruntu

Zamierzamy wnieść przysługujące nam prawo wieczystego użytkowania niezabudowanego gruntu w drodze aportu (wkład niepieniężny) do spółki komandytowej w zamian za objęcie udziałów. Wartość udziałów obejmowanych w związku z wniesieniem aportu zostanie określona w umowie spółki zgodnie z wartością rynkową nieruchomości. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy w odniesieniu do tej czynności?

W opisanej w pytaniu sytuacji czynność wniesienia aportu do spółki komandytowej w postaci pra­wa wieczystego użytkowania nieruchomości stanowi na gruncie VAT odpłatną dostawę towarów. Do­stawa ta będzie podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych, określonych w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, tj. z chwilą wydania towaru w postaci nieruchomości objętej prawem wieczystego użytkowania.

Zatem, obowiązek podatkowy w odniesieniu do aportu w postaci prawa wieczystego użytkowania nie­ruchomości powstanie w dniu przeniesienia posiadania tego prawa na spółkę komandytową. Od tego momentu spółka komandytowa może swobodnie władać nieruchomością objętą prawem użytkowania wieczystego.

Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 31 grud­nia 2013 r. (sygn. IPPP2/443-1081/13-4/AO) czytamy:

(...) obowiązek podatkowy w odniesieniu do aportu nieruchomości w postaci prawa wieczystego użytkowania nieruchomości powstanie z chwilą wystawienia faktury nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru, tj. od dnia przeniesienia posiadania przedmiotowego prawa na spółkę komandytową [obecnie z chwilą wydania towaru, tj. w dniu przeniesienia posiadania przedmiotowego prawa na spółkę komandytową - przyp. autora].

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK