| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Czy powstaje obowiązek podatkowy od wpłat dokonywanych przez klientów na rachunek powierniczy dewelopera

Czy powstaje obowiązek podatkowy od wpłat dokonywanych przez klientów na rachunek powierniczy dewelopera

Prowadzimy działalność deweloperską. Ponieważ podlegamy przepisom ustawy z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zawarliśmy z bankiem umowę o prowadzenie otwartego bądź zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego. Od przyszłych nabywców lokali mieszkalnych w budowanych przez nas budynkach wielorodzinnych przyjmujemy na ten rachunek środki pieniężne stanowiące zapłatę za przedmiot umowy, w ratach określonych w umowie deweloperskiej. Środki pieniężne zdeponowane na rachunku powierniczym będą nam wypłacane po stwierdzeniu przez bank zakończenia danego etapu realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego, bądź otrzymaniu przez bank odpisu aktu notarialnego umowy przenoszącej na nabywcę prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego. Czy wpłata środków pieniężnych na rachu¬nek powierniczy przez nabywcę z tytułu zakupu przedmiotu umowy deweloperskiej powoduje powstanie obowiązku podatkowego w VAT?

Nie. Wpłacanie przez przyszłych nabywców lokali mieszkalnych na zamknięty mieszkaniowy rachu­nek powierniczy kwot przed wydaniem nieruchomości nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w stosunku do wpłaconej kwoty. Kwoty te nie stanowią bowiem ani zaliczki, ani przedpłaty w rozumieniu art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, gdyż deweloper nie może nimi swobodnie dysponować aż do momentu stwierdzenia przez bank zakończenia danego etapu realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego, bądź otrzymania przez bank odpisu aktu notarialnego umowy przenoszącej na nabywcę prawo odrębnej wła­sności lokalu mieszkalnego.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy dostawie towarów za zaliczeniem pocztowym

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 maja 2014 r. (sygn. ILPP1/443-150/14-2/NS) czytamy:

Decydującym kryterium dla uznania wpłacanych kwot na rachunek powierniczy jest fakt, czy MF środki te zostały postawione do dyspozycji posiadacza rachunku, w ten sposób, że może on nimi swobodnie dysponować. W analizowanej sprawie możliwość dysponowania środkami pie­niężnymi zdeponowanymi na rachunku powierniczym Wnioskodawca uzyska dopiero w momencie wypła­ty przez bank tych środków pieniężnych, po spełnieniu przesłanek wynikających z umowy, tj.:

  • stwierdzeniu przez bank zakończenia danego etapu realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego lub
  • otrzymaniu przez bank odpisu aktu notarialnego umowy przenoszącej na nabywcę prawo, o którym mowa w art. 1 ustawy deweloperskiej.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Z uwagi na powyższe okoliczności należy stwierdzić, że wpłata dokonywana przez nabywcę na ra­chunek powierniczy nie może być uznana po stronie Spółki za otrzymanie zapłaty (częściowej lub całościowej) w rozumieniu art. 19a ust. 8 ustawy. W konsekwencji należy stwierdzić, że dokonana przez przyszłego nabywcę wpłata na rachunek powierniczy przed wydaniem nieruchomości, bez moż­liwości dysponowania pieniędzmi przez Wnioskodawcę, nie powoduje powstania obowiązku podat­kowego w stosunku do wpłaconej kwoty, gdyż nie stanowi ona należności, o której mowa w art. 19a ust. 8 ustawy. Dopiero w momencie uwolnienia środków zgromadzonych na rachunku powierniczym zachodzić będzie konieczność opodatkowania zgromadzonych środków, natomiast same wpłaty doko­nywane przez klientów na rachunki powiernicze, bez możliwości dysponowania tymi środkami pienięż­nymi przez Spółkę, nie będą rodziły po stronie Spółki obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Kaszubiak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »