| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Czy omyłkowa wpłata na rachunek bieżący dewelopera zamiast na rachunek powierniczy skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego

Czy omyłkowa wpłata na rachunek bieżący dewelopera zamiast na rachunek powierniczy skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego

Prowadzimy działalność deweloperską. Podlegamy tzw. ustawie deweloperskiej, dlatego podpisaliśmy z bankiem umowę o prowadzenie rachunku powierniczego. W razie zawarcia umowy deweloperskiej nabywcy lokali są zobowiązani odpowiednio do wpłacania na rachunek powierniczy kwot tytułem częściowego uczestnictwa w przedsięwzięciu deweloperskim lub wpłaty całości wynagrodzenia z tytułu zakupu danego lokalu po dokonaniu na ich rzecz przeniesienia prawa własności do tego lokalu. Zdarza się jednak, że klienci się mylą i wpłacają powyższe kwoty na nasz rachunek bieżący. Czy takie wpłaty obligują nas do rozpoznania obowiązku podatkowego w VAT?

Nie, o ile zostanie dokonany zwrot tej kwoty bezpośrednio przyszłemu nabywcy, albo - za jego zgodą - zostanie ona przelana z rachunku bieżącego na rachunek powierniczy. W opisanej w pyta­niu sytuacji omyłkowa wpłata środków pieniężnych przez nabywcę na rachunek bieżący nie stanowi bowiem kwoty należnej, a w efekcie nie skutkuje u Państwa powstaniem obowiązku podatkowego w VAT.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 23 stycz­nia 2014 r. (sygn. ILPP1/443-972/13-3/HW) czytamy:

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 405 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), dalej k. c., kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości. Zatem w przypadku gdy dokonano przelewu bankowego, a błędnie wpisano numer rachunku, przysługuje wpłacającemu zwrot pieniędzy od właściciela rachunku. Należy zauważyć, że zgodnie z art. 410 § 2 k.c. świadczenie jest nienależne, jeżeli ten, kto je spełnił, nie był w ogóle zobowią­zany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, albo jeżeli podstawa świadczenia odpa­dła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty, albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia. Zatem w analizowanej sprawie wystąpi świadczenie nienależne, niestanowiące wynagrodzenia za jakąkolwiek dostawę lub usługę, gdyż środki te nie będą należne Wnioskodawcy, aż do momentu wypłaty ich przez bank z rachunku powierni­czego (po spełnieniu określonych warunków). W konsekwencji powyższego dokonanie przez nabywcę błędnej wpłaty na rachunek Spółki nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od to­warów i usług.

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 19a ust. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

- art. 405, art. 410 § 2 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny - j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 121; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 827

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Zając

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »