| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Czy powstaje obowiązek podatkowy w związku z zaliczeniem wadium na poczet ceny zakupu nieruchomości

Czy powstaje obowiązek podatkowy w związku z zaliczeniem wadium na poczet ceny zakupu nieruchomości

Rozstrzygnęliśmy przetarg na zakup nieruchomości. Wpłacone przez zwycięskiego oferenta wadium, zgodnie z warunkami przetargu, zostało zaliczone na poczet ceny jej zakupu. Czy w związku z tym powinniśmy kwotę wadium potraktować jak zaliczkę dla celów VAT?

Tak. Zaliczenie wadium na poczet ceny zakupu nieruchomości w momencie rozstrzygnięcia przetargu powoduje, że staje się ono należnością wniesioną na poczet ceny zakupu towaru, a tym samym staje się przedpłatą (zaliczką), wywołującą skutek w postaci powstania obowiązku podat­kowego w VAT, zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT. Należy podkreślić, że sama wpłata wadium nie zobowiązuje do żadnego świadczenia wzajemnego. Wniesienie wadium nie gwarantuje również przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Pomimo, że może ono zostać za­liczone na poczet ceny towaru lub usługi, to w momencie jego wnoszenia, między ogłaszającym przetarg bądź prowadzącym rokowania, a przystępującym do nich, nie dochodzi jeszcze do porozu­mienia w zakresie dokonania dostawy towarów bądź wykonania usługi (również w przyszłości). Isto­tą wadium jest bowiem jedynie zabezpieczenie właściwego przebiegu przetargu i wykonania umo­wy przez zwycięzcę przetargu. Otrzymanie wadium przez ogłaszającego przetarg stanowi bowiem jeden z warunków dopuszczających do udziału w przetargu. Dopiero w momencie rozstrzygnięcia przetargu, tj. gdy bezspornie znany jest nabywca towaru, wadium jest zwykle zaliczane na poczet ceny jego zakupu. Jeśli tak rzeczywiście będzie, to wadium staje się z chwilą pozytywnego zakoń­czenia procedury przetargowej częściową należnością uiszczoną przed wydaniem towaru. Oznacza to, że z chwilą, w której wadium zostaje zaliczone na poczet należności za towar (w Państwa przy­padku - za nieruchomość), czyli z chwilą wyboru i zatwierdzenia oferenta, powstanie u Państwa obowiązek podatkowy w VAT.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

Potwierdził to NSA w wyroku z 20 marca 2012 r. (sygn. akt I FSK 834/11), stwierdzając, że:

(...) wybór w przetargu oferenta stanowi jednoznaczne określenie dostawy towaru pod względem NSA podmiotowo-przedmiotowym, a gdy towarzyszy mu zaliczenie wadium na poczet ceny nabycia, oznacza uiszczenie części ceny przed wykonaniem dostawy towaru, co stosownie do art. 19 ust. 11 ustawy o VAT [od 1 stycznia 2014 r. - art. 19a ust. 8 ustawy o VAT - przyp. autora], rodzi w podatku od towarów i usług powstanie obowiązku podatkowego z tego tytułu.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »