| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Czy powstaje obowiązek podatkowy w związku z zaliczeniem wadium na poczet ceny zakupu nieruchomości

Czy powstaje obowiązek podatkowy w związku z zaliczeniem wadium na poczet ceny zakupu nieruchomości

Rozstrzygnęliśmy przetarg na zakup nieruchomości. Wpłacone przez zwycięskiego oferenta wadium, zgodnie z warunkami przetargu, zostało zaliczone na poczet ceny jej zakupu. Czy w związku z tym powinniśmy kwotę wadium potraktować jak zaliczkę dla celów VAT?

Tak. Zaliczenie wadium na poczet ceny zakupu nieruchomości w momencie rozstrzygnięcia przetargu powoduje, że staje się ono należnością wniesioną na poczet ceny zakupu towaru, a tym samym staje się przedpłatą (zaliczką), wywołującą skutek w postaci powstania obowiązku podat­kowego w VAT, zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT. Należy podkreślić, że sama wpłata wadium nie zobowiązuje do żadnego świadczenia wzajemnego. Wniesienie wadium nie gwarantuje również przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Pomimo, że może ono zostać za­liczone na poczet ceny towaru lub usługi, to w momencie jego wnoszenia, między ogłaszającym przetarg bądź prowadzącym rokowania, a przystępującym do nich, nie dochodzi jeszcze do porozu­mienia w zakresie dokonania dostawy towarów bądź wykonania usługi (również w przyszłości). Isto­tą wadium jest bowiem jedynie zabezpieczenie właściwego przebiegu przetargu i wykonania umo­wy przez zwycięzcę przetargu. Otrzymanie wadium przez ogłaszającego przetarg stanowi bowiem jeden z warunków dopuszczających do udziału w przetargu. Dopiero w momencie rozstrzygnięcia przetargu, tj. gdy bezspornie znany jest nabywca towaru, wadium jest zwykle zaliczane na poczet ceny jego zakupu. Jeśli tak rzeczywiście będzie, to wadium staje się z chwilą pozytywnego zakoń­czenia procedury przetargowej częściową należnością uiszczoną przed wydaniem towaru. Oznacza to, że z chwilą, w której wadium zostaje zaliczone na poczet należności za towar (w Państwa przy­padku - za nieruchomość), czyli z chwilą wyboru i zatwierdzenia oferenta, powstanie u Państwa obowiązek podatkowy w VAT.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

Potwierdził to NSA w wyroku z 20 marca 2012 r. (sygn. akt I FSK 834/11), stwierdzając, że:

(...) wybór w przetargu oferenta stanowi jednoznaczne określenie dostawy towaru pod względem NSA podmiotowo-przedmiotowym, a gdy towarzyszy mu zaliczenie wadium na poczet ceny nabycia, oznacza uiszczenie części ceny przed wykonaniem dostawy towaru, co stosownie do art. 19 ust. 11 ustawy o VAT [od 1 stycznia 2014 r. - art. 19a ust. 8 ustawy o VAT - przyp. autora], rodzi w podatku od towarów i usług powstanie obowiązku podatkowego z tego tytułu.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK