| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu pierwszej opłaty za oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste i opłat rocznych

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu pierwszej opłaty za oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste i opłat rocznych

Nasza gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jako jednostka samorządu terytorialnego oddajemy grunty w użytkowanie wieczyste poprzez zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu oddania nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste w stosunku do pierwszej opłaty i opłat rocznych, o których jest mowa w art. 71 ustawy o gospodarce nieruchomościami?

Zasady wnoszenia opłaty za oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste oraz opłat rocznych dokonywa­nych w trybie przewidzianym w ustawie o gospodarce nieruchomościami reguluje jej art. 71. Z przepisu tego wynika, że - co do zasady - pierwsza opłata za oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste powinna zostać zapłacona nie później niż do dnia zawarcia umowy o oddanie tej nieruchomości w użytkowanie wieczyste. Jeśli zatem wpłata nastąpi w tym terminie, to ma ona charakter zaliczki (przedpłaty), co po­woduje, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do tej opłaty powstanie zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, czyli z chwilą otrzymania przez gminę kwoty wniesionej tytułem tej opłaty. Gdyby jednak wpła­ta nastąpiła już po zawarciu umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste, to obowiązek podat­kowy powstanie w dacie zawarcia tej umowy. W tym momencie bowiem, podmiot obejmujący grunt w użytkowanie wieczyste uzyskuje władztwo nad tym gruntem, co oznacza, że od tej chwili ma możli­wość rozporządzania nim jak właściciel. Jest to więc moment dokonania dostawy towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, generującej powstanie obowiązku podatkowego w tym podatku. Z kolei w odniesieniu do opłat rocznych, wnoszonych przez cały okres użytkowania wieczystego w terminach, które zostały ustalone ustawą o gospodarce nieruchomościami, obowiązek podatkowy będzie powsta­wał zgodnie z art. 19a ust. 3 w związku z art. 19a ust. 4 ustawy o VAT, tj. z końcem okresu, do które­go odnoszą się dokonywane przez użytkownika wieczystego płatności. Opłaty roczne, na podstawie art. 71 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami, wnosi się bowiem przez cały okres użytkowania wieczystego, w terminie do 31 marca każdego roku, którego dana opłata dotyczy. Zgodnie z tym prze­pisem, w wyjątkowych przypadkach uprawniony organ może ustalić inny termin zapłaty, przypadający jednak w roku, którego dotyczy opłata. Mamy tu bowiem do czynienia z sytuacją, w której w zamian za wydany towar zostały ustanowione następujące po sobie terminy płatności, gdyż użytkownik wieczysty za ustanowione prawo jest obowiązany dokonywać zapłaty opłat rocznych, które mają charakter płat­ności w następujących po sobie terminach płatności (ustalonych w odrębnej ustawie). Opłaty roczne są należne w związku z ustanowieniem prawa użytkowania wieczystego, tj. w związku z dokonaniem dostawy gruntu w rozumieniu ustawy o VAT.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Bławicka

Konsultant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK