| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży towarów przez Internet

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży towarów przez Internet

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży towarów przez Internet za zaliczeniem pocztowym, gdy płatność następuje za pomocą systemów płatności internetowej, a także w przypadku, gdy płatność następuje przed wysłaniem towaru?

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Gdyby jednak Państwa firma podpisała umowę z firmą oferującą system płatności internetowej, z której wynikałaby możliwość wypłaty należności w dowolnym momencie od zaksięgowania pieniędzy na jej koncie w tym systemie, i gdyby pieniądze wpłacone przez nabywcę 29 czerwca 2014 r. zostały w tym dniu zaksięgo­wane na koncie Państwa firmy w tym systemie - obowiązek podatkowy powstałby właśnie w tym dniu. Ozna­czałoby to konieczność rozliczenia sprzedaży już w deklaracji VAT za czerwiec 2014 r., a nie za lipiec 2014 r.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 19a ust. 1 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży przez Internet, jeżeli płatność następuje przed wysłaniem towaru?

Prowadzę sklep internetowy. 28 czerwca 2014 r. otrzymałem na swój rachunek bankowy zapłatę za zamówiony towar. 30 czerwca 2014 r. wysłałem towar klientowi. Ten otrzymał go 1 lipca 2014 r. Kie­dy powstał u mnie obowiązek podatkowy?

W przypadku sprzedaży towarów przez Internet obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogól­nych, czyli z chwilą dokonania dostawy towaru, chyba że sprzedawca otrzymał zaliczkę. W związku z tym, że przed wysłaniem towaru otrzymał Pan za niego zapłatę, obowiązek podatkowy powstał w chwili jej otrzymania, czyli 28 czerwca 2014 r.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 19a ust. 1 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »