| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u komisanta, jeżeli wydaje towar osobie trzeciej

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u komisanta, jeżeli wydaje towar osobie trzeciej

24 kwietnia 2015 r. klient wstawił do mojego komisu samochód. Sprzedałem go 30 czerwca 2015 r. Wystawiłem fakturę 3 lipca 2015 r. Kiedy powstał u mnie obowiązek podatkowy: 30 czerwca 2015 r. czy 3 lipca 2015 r.?

W przypadku wydania towaru przez komisanta osobie trzeciej, obowiązek podatkowy powstaje na zasa­dach ogólnych, tj. z chwilą dokonania dostawy towarów. Jeżeli przed dokonaniem dostawy otrzymano całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania. Oznacza to, że w przedstawionej sytuacji obowiązek podatkowy powstał u Pana 30 czerwca 2015 r., czyli w dniu sprzedaży samochodu klientowi.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 28 stycznia 2014 r. pt. Zmiany w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycznia 2014 r.:

Znacznie prościej przedstawia się kwestia obowiązku podatkowego przy wydaniu towaru przez MF komisanta osobie trzeciej. Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, podobnie jak miało to miejsce do końca 2013 r., powstaje wówczas na zasadach ogólnych, tj. z chwilą doko­nania dostawy towarów (art. 19a ust. 1), ewentualnie, jeżeli przed dokonaniem dostawy otrzymano całość lub część zapłaty, z chwilą jej otrzymania, w odniesieniu do uzyskanej kwoty (art. 19a ust. 8). Należy jed­nak mieć na uwadze, że zasady ogólne dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego w po­datku od towarów i usług również uległy nowelizacji. Obecnie dla powstania obowiązku podatkowego decydujące znaczenie ma chwila dokonania dostawy towarów.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »