| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu WDT

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu WDT

Czy w WDT obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury, czy otrzymanie zaliczki w WDT wpływa na powstanie obowiązku, a także kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu WDT udokumentowanych fakturą zbiorczą?

Czy w WDT obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury

Dokonaliśmy dostawy towarów pod koniec czerwca 2014 r. Czy obowiązek podatkowy powstał u nas w dniu dokonania dostawy, czy na początku lipca, kiedy wystawiliśmy fakturę?

Obowiązek podatkowy w WDT powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej taką dostawę, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy.

Sprzedaży bonów podarunkowych - obowiązek podatkowy

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 20 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Czy otrzymanie zaliczki w WDT wpływa na powstanie obowiązku podatkowego

Mamy dostarczyć niemieckiemu klientowi (podatnikowi VAT) produkowane przez nas doniczki. Przed dostawą dostaliśmy od klienta zaliczkę w euro. Czy ma to wpływ na moment powstania obowiązku podatkowego?

W przypadku WDT otrzymanie zaliczki nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT. Czyn­ność ta nie powoduje również obowiązku wystawienia faktury zaliczkowej. Oznacza, to że zaliczka otrzy­mana przez Państwa na poczet WDT pozostaje bez wpływu na Państwa rozliczenie w VAT.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 20 ust. 1, art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu WDT udokumentowanych fakturą zbiorczą

28 czerwca 2014 r. wystawiliśmy fakturę zbiorczą dokumentującą wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów. Dokumentuje ona trzy transakcje: 1) dostawę z 17 czerwca 2014 r., 2) dostawę z 20 czerw­ca 2014 r. i 3) dostawę z 25 czerwca 2014 r. Kiedy powstał obowiązek podatkowy z tytułu tych transakcji?

W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy. Oznacza to, że obowiązek podatkowy z tytułu wszystkich trzech dostaw udo­kumentowanych fakturą zbiorczą powstał 28 czerwca 2014 r. W tym bowiem dniu została wystawiona faktura dokumentująca wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów. Nie ma znaczenia, że dostawy doku­mentowane tą fakturą zostały dokonane w różnych dniach czerwca 2014 r. Oznacza to, że trzy wewnątrz­wspólnotowe dostawy towarów, o których mowa, są Państwo obowiązani uwzględnić w ramach deklara­cji VAT-7 za czerwiec 2014 r.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

PODSTAWA PRAWNA:

art. 20 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Szeliga

Księgowa - specjalistka w zakładaniu spółek na Cyprze.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK