| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu WDT

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu WDT

Czy w WDT obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury, czy otrzymanie zaliczki w WDT wpływa na powstanie obowiązku, a także kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu WDT udokumentowanych fakturą zbiorczą?

Czy w WDT obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury

Dokonaliśmy dostawy towarów pod koniec czerwca 2014 r. Czy obowiązek podatkowy powstał u nas w dniu dokonania dostawy, czy na początku lipca, kiedy wystawiliśmy fakturę?

Obowiązek podatkowy w WDT powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej taką dostawę, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy.

Sprzedaży bonów podarunkowych - obowiązek podatkowy

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 20 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Czy otrzymanie zaliczki w WDT wpływa na powstanie obowiązku podatkowego

Mamy dostarczyć niemieckiemu klientowi (podatnikowi VAT) produkowane przez nas doniczki. Przed dostawą dostaliśmy od klienta zaliczkę w euro. Czy ma to wpływ na moment powstania obowiązku podatkowego?

W przypadku WDT otrzymanie zaliczki nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT. Czyn­ność ta nie powoduje również obowiązku wystawienia faktury zaliczkowej. Oznacza, to że zaliczka otrzy­mana przez Państwa na poczet WDT pozostaje bez wpływu na Państwa rozliczenie w VAT.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 20 ust. 1, art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu WDT udokumentowanych fakturą zbiorczą

28 czerwca 2014 r. wystawiliśmy fakturę zbiorczą dokumentującą wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów. Dokumentuje ona trzy transakcje: 1) dostawę z 17 czerwca 2014 r., 2) dostawę z 20 czerw­ca 2014 r. i 3) dostawę z 25 czerwca 2014 r. Kiedy powstał obowiązek podatkowy z tytułu tych transakcji?

W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy. Oznacza to, że obowiązek podatkowy z tytułu wszystkich trzech dostaw udo­kumentowanych fakturą zbiorczą powstał 28 czerwca 2014 r. W tym bowiem dniu została wystawiona faktura dokumentująca wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów. Nie ma znaczenia, że dostawy doku­mentowane tą fakturą zostały dokonane w różnych dniach czerwca 2014 r. Oznacza to, że trzy wewnątrz­wspólnotowe dostawy towarów, o których mowa, są Państwo obowiązani uwzględnić w ramach deklara­cji VAT-7 za czerwiec 2014 r.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

PODSTAWA PRAWNA:

art. 20 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK