| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Obowiązek podatkowy od usługi rocznej licencji

Obowiązek podatkowy od usługi rocznej licencji

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usługi rocznej licencji na dostęp do programu opłaconej jednorazowo?

Wystawiliśmy fakturę VAT za licencję do programu za okres od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca 2015 r. Faktura wystawiona została w kwietniu 2014 r., z terminem płatności w maju 2014 r. - będzie to jedno­razowa płatność za cały okres trwania licencji. Kiedy wystąpi obowiązek podatkowy z tytułu tej usługi?

Dla usługi udzielenia licencji do programu, która nie ma charakteru usługi ciągłej rozliczanej w usta­lonych przez strony okresach rozliczeniowych, nie przewidziano szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek ten powstaje na zasadach ogólnych, tj. z chwilą wykonania usługi lub z chwilą otrzymania zapłaty przed wykonaniem usługi.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

W opisanym przez Państwa przypadku, li­cencjodawca otrzyma jednorazowo płatność za usługę w maju 2014 r., przed jej wykonaniem (usługa zostanie wykonana 31 marca 2015 r.) Oznacza to, że obowiązek podatkowy powstanie w tym przypadku w maju 2014 r. - w dniu otrzymania płatności za usługę licencyjną.

PODSTAWA PRAWNA:

art. 19a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »