| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu usług parkingowych oraz rezerwacji miejsc parkingowych

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu usług parkingowych oraz rezerwacji miejsc parkingowych

Świadczymy usługi parkingowe, polegające na udostępnianiu klientom (kierowcom samochodów) miejsc parkingowych w określonej lokalizacji przez ustalony czas, w zamian za wynagrodzenie. Oferujemy również klientom możliwość rezerwacji miejsc parkingowych za pośrednictwem strony internetowej. Zasady świadczenia usług rezerwacji miejsc parkingowych online są określane w regulaminie świadczenia usług rezerwacji miejsc parkingowych drogą elektroniczną. Zgodnie z regulaminem, opłata rezerwacyjna, uiszczona przez klienta w związku z zawarciem umowy o rezerwację, zostaje zaliczona na poczet opłaty za korzystanie z miejsca parkingowego. Jeżeli czas korzystania przez klienta z miejsca parkingowego nie przekroczy czasu wskazanego w rezerwacji, to nie pobieramy od klienta dodatkowych opłat z tego tytułu. W przypadku, gdy klient przekroczy czas postoju wskazany w potwierdzeniu rezerwacji, to przed opuszczeniem parkingu jest zobowiązany do uiszczenia opłaty za korzystanie z miejsca parkingowego ponad zarezerwowany czas postoju. Jak prawidłowo powinniśmy ustalić moment powstania obowiązku podatkowego dla tych czynności?

W odniesieniu do opisanych przez Państwa w pytaniu usług parkingowych obowiązek podatkowy w VAT powstaje na zasadach ogólnych. Ponieważ opłata rezerwacyjna jest uiszczana z góry przez klientów za pośrednictwem elektronicznego systemu internetowego, to ma do niej zastosowanie art. 19a ust. 8 usta­wy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość bądź część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podat­kowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części - w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Oznacza to, iż obowiązek podatkowy w podatku VAT powstanie z chwilą zaewidencjonowania środków pieniężnych na Państwa rachunku rozliczeniowym. Mają bowiem Państwo dostęp do rachunku rozliczeniowego za po­średnictwem swojego konta udostępnianego w systemie komputerowym i z tego powodu można uznać, iż środki zaewidencjonowane na rachunku rozliczeniowym zostały już przez Państwa otrzymane. Z py­tania wynika również, że opłata rezerwacyjna obejmuje pełną kwotę należną z tytułu świadczenia usługi parkingowej. W konsekwencji po wykonaniu usługi parkingowej nie powstanie już ponownie obowiązek podatkowy w podatku VAT, chyba że klient będzie korzystał z parkingu przez okres dłuższy aniżeli wska­zany w dokonanym zgłoszeniu rezerwacyjnym. W takiej sytuacji obowiązek podatkowy z tytułu wykona­nia dodatkowej usługi parkingowej, nieobjętej dokonaną już uprzednio opłatą rezerwacyjną, powstanie z chwilą wykonania tej części usługi.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 listo­pada 2013 r. (sygn. IPPP2/443-846/13-4/KG) czytamy:

Uiszczana przez klientów opłata rezerwacyjna jest wpłacana na poczet świadczonej przez Wnioskodawcę usługi polegającej na pozostawaniu w gotowości do świadczenia na rzecz klienta usługi polegającej na udostępnieniu miejsca parkingowego. Wskazać należy, że usta­wodawca nie wyszczególnia wysokości zaliczki czy przedpłaty, co oznacza, że opodatkowaniu podlega każda z dokonanych zaliczek, przedpłat (także ta obejmująca 100% należności). Tym samym, obowią­zek podatkowy w odniesieniu do opłaty rezerwacyjnej powstanie na zasadach ogólnych, tj. zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy o VAT - z chwilą zaewidencjonowania środków pieniężnych na rachunku rozli­czeniowym Wnioskodawcy [od 1 stycznia 2014 r. - zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT - przyp. auto­ra]. W przypadku, gdy czas pozostawienia przez klienta samochodu na parkingu przekroczy okres wskazany w zgłoszeniu rezerwacyjnym, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wykonania tej części usługi, na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy o VAT [od 1 stycznia 2014 r. - na podstawie art. 19a ust. 1 usta­wy o VAT - przyp. autora].

Obowiązek podatkowy w usługach transportowych

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK