| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Obowiązek podatkowy od opłaconej z góry usługi reklamy nabytej od podatnika unijnego

Obowiązek podatkowy od opłaconej z góry usługi reklamy nabytej od podatnika unijnego

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Skorzystałem z możliwości zareklamowania świadczonych przeze mnie usług w Internecie. Zamówiłem usługę reklamy na czas nieokreślony, z rocznym okresem rozliczeniowym, od firmy mającej siedzibę w jednym z krajów UE. Otrzymałem fakturę bez VAT z adnotacją o odwrotnym obciążeniu, z 14-dniowym terminem płatności, liczonym od daty jej wystawienia. Faktura ta została przeze mnie opłacona terminowo i od tego momentu reklamy moich usług zostały uruchomione. Jednak po upływie rocznego okresu, który został już przeze mnie opłacony, nie będę dalej korzystał z usług tej firmy. Czy w takim przypadku powinienem rozliczyć VAT od importu tej usługi dopiero w momencie zakończenia przyjętego w umowie rocznego okresu rozliczeniowego?

Tym samym, stanowisko Zainteresowanego, zgodnie z którym obowiązek podatkowy z tytułu nabytej usługi powstał po zakończeniu okresu rozliczeniowego, tj. 17 marca 2014 r., jest nieprawidłowe.

Podstawowe znaczenie dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu nabytej przez Wnioskodawcę usługi ma to, że zapłacił on należność za nabytą usługę w terminie 14 dni od daty wystawienia przez kontrahenta szwajcarskiego faktury, czyli od dnia 18 marca 2013 r. Zatem dokonał on wpłaty obejmującej całą wartość nabytej usługi przed jej wykonaniem. (...) Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz treść powołanego przepisu należy stwierdzić, że obowiązek podatkowy z tytułu dokonanego przez Zainteresowanego importu usługi powstał w dniu, w którym dokonał on - w 2013 r. - zapłaty należności za usługę przed jej wykonaniem.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 3 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Beata Świętochowska-Lewczuk

Młodszy Specjalista ds. Personalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »