| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Obowiązek podatkowy od opłaconej z góry usługi reklamy nabytej od podatnika unijnego

Obowiązek podatkowy od opłaconej z góry usługi reklamy nabytej od podatnika unijnego

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Skorzystałem z możliwości zareklamowania świadczonych przeze mnie usług w Internecie. Zamówiłem usługę reklamy na czas nieokreślony, z rocznym okresem rozliczeniowym, od firmy mającej siedzibę w jednym z krajów UE. Otrzymałem fakturę bez VAT z adnotacją o odwrotnym obciążeniu, z 14-dniowym terminem płatności, liczonym od daty jej wystawienia. Faktura ta została przeze mnie opłacona terminowo i od tego momentu reklamy moich usług zostały uruchomione. Jednak po upływie rocznego okresu, który został już przeze mnie opłacony, nie będę dalej korzystał z usług tej firmy. Czy w takim przypadku powinienem rozliczyć VAT od importu tej usługi dopiero w momencie zakończenia przyjętego w umowie rocznego okresu rozliczeniowego?

Nie. Opisanej w pytaniu usługi nie można potraktować jako usługi ciągłej, rozliczanej w okresach rozli­czeniowych, w odniesieniu do której miałby zastosowanie art. 19a ust. 3 ustawy o VAT. Z Pana pytania wy­nika bowiem, że usługa będzie wykonywana tylko w jednym okresie rozliczeniowym, nieprzekraczającym roku. Ponadto, usługa ta została opłacona jednorazowo z góry za cały okres jej trwania w terminie wska­zanym w fakturze wystawionej przez kontrahenta unijnego. Dlatego też należy uznać, że dokonana wpłata obejmowała całą wartość nabytej usługi przed jej wykonaniem. W konsekwencji obowiązek podatkowy powinien zostać rozpoznany zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT. Przepis ten ma bowiem zastosowanie również w odniesieniu do importu usług, których miejsce świadczenia jest określane zgodnie z art. 28b ustawy o VAT (czyli według siedziby bądź stałego miejsca prowadzenia działalności usługobiorcy). Ozna­cza to, że w opisanym w pytaniu przypadku obowiązek podatkowy z tytułu importu usługi reklamowej powstał w dniu, w którym dokonana została zapłata należności za usługę przed jej wykonaniem.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 29 kwiet­nia 2014 r. (sygn. ILPP4/443-50/14-4/ISN) czytamy:

W myśl art. 19a ust. 3 ustawy - usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadcze­nia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upły­wem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. W przedmiotowej sprawie powyższy przepis nie ma zastosowania, ponieważ:

  • w związku z nabytą usługą reklamy nie zostały ustalone następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń - Zainteresowany wskazał, że w przypadku zakupionej przez niego usługi został ustalony tylko jeden okres rozliczeniowy;
  • usługa nie jest świadczona w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok - Wnioskodawca wyjaśnił, że po zakończeniu obecnego okresu rozliczeniowego nie będzie dalej korzystał z usługi.

Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Pisu

B2B Manager inFakt.pl. Ukończyła studia na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza oraz Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Z branżą̨ internetową związana od ponad 10 lat, z branżą księgowości od 5 lat. W Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym inFakt specjalizuje się w przeprowadzaniu praktycznych warsztatów z księgowości i przedsiębiorczości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK