| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży biletów komunikacji miejskiej w automatach

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży biletów komunikacji miejskiej w automatach

Jesteśmy Miejskim Zakładem Komunikacyjnym. Przedmiotem naszej działalności jest wykonywanie autobusowych przewozów pasażerskich oraz dystrybucja i sprzedaż biletów na świadczone usługi. Sprzedajemy bilety jednorazowe, 75-minutowe, jednodniowe, weekendowe, tygodniowe, miesięczne i na trzy kolejne miesiące, za pośrednictwem automatów, punktów kasowych oraz kierowców autobusów. Bilety miesięczne i na trzy kolejne miesiące można nabyć w przedsprzedaży. Ponadto, wprowadziliśmy możliwość bezgotówkowego regulowania należności dla kontrahentów, z którymi mamy podpisane stosowne umowy. Pasażerowie mają także możliwość zapłaty kartą płatniczą za bilety kupowane w automatach. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w odniesieniu do naszych usług?

Bilet jest dokumentem potwierdzającym uprawnienie do skorzystania z określonej usługi. Jest znakiem legitymacyjnym potwierdzającym, że okaziciel posiada uprawnienie do skorzystania z usługi oferowanej przez przedsiębiorcę. Bilet jest dokumentem stwierdzającym istnienie określonego stosunku prawnego. Sprzedaż biletu jest więc sprzedażą usługi. W opisanej w pytaniu sytuacji - prawa do skorzystania z usłu­gi przewozu, gdyż w każdym z wymienionych wariantów zakupione przez pasażerów bilety uprawniają pasażerów do przejazdów komunikacją miejską, tj. uprawniają do korzystania ze świadczonych usług przewozowych.

Zatem w przypadku, gdy sprzedaż ww. biletów dokonywana jest równocześnie z zapłatą za bilet, to obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tego tytułu powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT z chwilą sprzedaży biletu, tj. z momentem zapłaty za bilet (w formie gotówkowej lub za pomocą kart płatniczych) i wydania tego biletu we wskazanych miejscach, tj. automacie biletowym, punkcie kasowym, u kierowcy autobusu - w zależności od rodzaju biletu.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Natomiast w przypadku przed­sprzedaży biletów miesięcznych i na trzy kolejne miesiące obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tego tytułu powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu sprzedaży biletów przed wykonaniem usługi - zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »