| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u biegłego sądowego

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u biegłego sądowego

Na zlecenie sądu przygotowałem jako biegły opinię. Sąd wydał postanowienie o wysokości opłaty dla mnie 15 czerwca 2015 r. Wystawiłem fakturę jeszcze w tym samym miesiącu, tj. 27 czerwca 2015 r. Czy w czerwcu 2015 r. powstał u mnie obowiązek podatkowy?

Nie. W przypadku usług świadczonych na zlecenie sądów lub prokuratur obowiązek podatkowy po­wstaje w chwilą otrzymania całości lub części zapłaty. A zatem, obowiązek podatkowy powstanie u Pana dopiero w momencie otrzymania zapłaty za przygotowaną opinię.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 28 stycznia 2014 r. pt. Zmiany w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycznia 2014 r.:

W przypadku świadczenia, na podstawie odrębnych przepisów, na zlecenie sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury usług związanych z postępowaniem sądo­wym lub przygotowawczym obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą otrzymania cało­ści lub części zapłaty z tego tytułu - w odniesieniu do otrzymanej kwoty - niezależnie od tego, kiedy ta zapłata nastąpi: przed wykonaniem usługi czy też po jej wykonaniu.

W przypadku takich usług kłopotem jest wystawienie faktury. Powinna ona zostać wystawiona nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę, czyli gdy sąd wydał nieprawomocne postanowienie określające płatność dla biegłego. Jeśli w wyniku odwołań, apelacji itp. wielkość tego wynagrodzenia zostanie zmieniona podatnik będzie musiał wystawić fakturę korygującą.

Zmiany wprowadzone w zakresie podatku od towarów i usług od 1 lipca 2015 - Wyjaśnienia MF (PDF)

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. d) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »