| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu udzielania pożyczek

Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu udzielania pożyczek

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług udzielania pożyczek, a także kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT z tytułu sporadycznego udzielania pożyczek innym podmiotom?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług udzielania pożyczek

Powadzimy działalność w zakresie udzielania pożyczek. 5 czerwca 2014 r. udzieliliśmy pożyczki na trzy tygodnie. Termin płatności tej kwoty oraz odsetek upływał 26 czerwca 2014 r. Pożyczkobiorca zwrócił nam jednak pożyczoną kwotę z odsetkami dopiero 2 lipca 2014 r. Kiedy powstał obowiązek podatkowy z tytułu udzielenia tej pożyczki?

W przypadku świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37-41 usta­wy o VAT (w tym usług udzielania pożyczek) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty z tego tytułu, a więc z chwilą otrzymania odsetek od pożyczki. A zatem, dopóki podatnik-pożyczkodawca nie otrzyma odsetek od udzielonej pożyczki, dopóty obowiązek po­datkowy z tytułu świadczenia usługi pożyczki nie powstanie (nawet jeżeli upłynie termin jej płatności).

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Jeżeli zatem otrzymali Państwo odsetki od udzielonej pożyczki 2 lipca 2014 r., to w tym dniu powstał obowiązek podatkowy w VAT. Bez znaczenia pozostaje fakt, że jest to po ustalonym z pożyczkobiorcą terminie spłaty pożyczki.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e), art. 29a ust. 1 oraz art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT z tytułu sporadycznego udzielania pożyczek innym podmiotom

Jesteśmy spółką z o.o. Zdarzyło się kilkakrotnie, że udzieliliśmy pożyczki innemu podmiotowi, cho­ciaż nie mamy w przedmiocie działalności usług udzielania pożyczek. Nie zgłaszaliśmy usług udzie­lania pożyczek we wniosku do KRS, gdyż nie zamierzamy stale prowadzić tego rodzaju działalności. Jak w związku z tym powinniśmy prawidłowo rozpoznać obowiązek podatkowy w odniesieniu do tych usług?

Usługi udzielania pożyczek należą do grupy usług finansowych korzystających ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. Dla tych usług przewidziano w art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e) ustawy o VAT szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, który powstaje z chwilą otrzy­mania całości bądź części zapłaty. W tym przypadku zapłatę stanowić będą otrzymane od pożyczko­biorcy odsetki od udzielonej mu pożyczki. Trzeba pamiętać, że obowiązek podatkowy nie powstaje w odniesieniu do odsetek, które są należne za dany okres, ale nie zostały zapłacone mimo upływu terminu ich zapłaty. Zatem w deklaracji VAT powinni Państwo wykazać jako sprzedaż zwolnioną z VAT tylko te odsetki, które zostały faktycznie zapłacone przez pożyczkobiorcę w danym okresie rozlicze­niowym.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

Należy podkreślić, że zgodnie z treścią art. 106b ust. 2 ustawy o VAT, podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury, w przypadku gdy dotyczy ona sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 tej ustawy. Fakturę taką trzeba jednak będzie wystawić w ustawowym terminie, jeśli zażąda tego nabywca usługi (pożyczkobiorca).

PODSTAWA PRAWNA:

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »