| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Czy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku zawarcia umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie

Czy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku zawarcia umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie

Otrzymałem pożyczkę od instytucji finansowej. W celu zabezpieczenia jej spłaty musiałem podpisać umowę przewłaszczenia na zabezpieczenie, której przedmiotem jest samochód ciężarowy, stanowią­cy środek trwały w mojej firmie. Czy podpisanie takiej umowy spowodowało u mnie powstanie obo­wiązku podatkowego w VAT?

Nie. Samo zawarcie umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie nie skutkuje powstaniem u Pana obowiązku podatkowego. W tym przypadku nie dochodzi wówczas do faktycznego przeniesienia prawa do dysponowania rzeczą jak właściciel. Obowiązek podatkowy powstanie natomiast w razie późniejszego wydania towaru niezaspokojonemu wierzycielowi. Wydanie towaru w zamian za wie­rzytelności znajduje się bowiem w katalogu czynności opodatkowanych VAT.

Zatem w dniu wydania towarów nastąpi dostawa w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, gdyż w tym właśnie dniu wierzyciel uzyska prawo do swobodnego rozporządzania towarem będącym przedmiotem przewłaszczenia. Dla tej czynności ustawodawca nie przewidział szczególnego sposobu powstania obowiązku podatkowe­go. Powstanie on więc na zasadach ogólnych - z momentem wydania towaru wierzycielowi, zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 7 ust. 1, art. 19a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK