| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Czy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku zawarcia umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie

Czy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku zawarcia umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie

Otrzymałem pożyczkę od instytucji finansowej. W celu zabezpieczenia jej spłaty musiałem podpisać umowę przewłaszczenia na zabezpieczenie, której przedmiotem jest samochód ciężarowy, stanowią­cy środek trwały w mojej firmie. Czy podpisanie takiej umowy spowodowało u mnie powstanie obo­wiązku podatkowego w VAT?

Nie. Samo zawarcie umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie nie skutkuje powstaniem u Pana obowiązku podatkowego. W tym przypadku nie dochodzi wówczas do faktycznego przeniesienia prawa do dysponowania rzeczą jak właściciel. Obowiązek podatkowy powstanie natomiast w razie późniejszego wydania towaru niezaspokojonemu wierzycielowi. Wydanie towaru w zamian za wie­rzytelności znajduje się bowiem w katalogu czynności opodatkowanych VAT.

Zatem w dniu wydania towarów nastąpi dostawa w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, gdyż w tym właśnie dniu wierzyciel uzyska prawo do swobodnego rozporządzania towarem będącym przedmiotem przewłaszczenia. Dla tej czynności ustawodawca nie przewidział szczególnego sposobu powstania obowiązku podatkowe­go. Powstanie on więc na zasadach ogólnych - z momentem wydania towaru wierzycielowi, zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 7 ust. 1, art. 19a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MonsterPolska.pl

lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK