| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Jak ustalić podstawę opodatkowania przy zbyciu nieruchomości, gdy udzielono bonifikaty

Jak ustalić podstawę opodatkowania przy zbyciu nieruchomości, gdy udzielono bonifikaty

Rada naszej gminy podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości z przezna­czeniem na cele działalności sakralnej, upoważniając wójta gminy do udzielenia bonifikaty w wyso­kości 99% ustalonej ceny sprzedaży, zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami. Czy w takim przypadku opodatkowaniu będzie podlegać wyłącznie należność stanowiąca 1% ustalo­nej wartości zbywanej nieruchomości?

Tak. W sytuacji opisanej przez Państwa w pytaniu przedmiotem opodatkowania będzie wyłącznie kwo­ta należności w wysokości 1% ustalonej wartości nieruchomości. Opisaną w pytaniu bonifikatę należy potraktować jak udzielenie rabatu, a przepisy ustawy o VAT nie zabraniają podatnikom udzielania rabatu nawet w takiej wysokości. Jest więc dopuszczalna prawnie sprzedaż po cenie niższej niż rzeczywista wartość towaru - z uwzględnieniem udzielonego rabatu, tym bardziej że w tym konkretnym przypadku taką możliwość przewidują przepisy odrębnej ustawy.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Potwierdzenie tego stanowiska znajdziemy w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 5 czerwca 2014 r. (sygn. ITPP1/443-322/14/DM), w którym czytamy:

(...) określając podstawę opodatkowania, Gmina powinna uwzględnić przyznaną bonifikatę. A zatem zapłatą z tytułu zamierzonej na rzecz Parafii sprzedaży będzie kwota należna od nabywcy Tym samym podstawę opodatkowania stanowić będzie kwota opłaty (kwota uwzględniająca bo­nifikatę) pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Zatem stanowisko Gminy, zgodnie z którym w sytuacji, gdy przepisy prawa dopuszczają możliwość ustanowienia rabatu (w tym przypadku 99% bonifikaty w oparciu o przepisy ustawy o gospodarce nieru­chomościami), podstawa opodatkowania ulegnie odpowiedniemu zmniejszeniu i opodatkowaniu podle­gać będzie wyłącznie należność stanowiąca 1% ustalonej wartości zbywanej nieruchomości, uznać nale­żało za prawidłowe

Czy wliczyć do podstawy opodatkowania sprzedawanych posiłków koszty ich transportu oraz opakowań

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK