| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Jak ustalić podstawę opodatkowania przy barterze

Jak ustalić podstawę opodatkowania przy barterze

W ramach transakcji barterowej, w zamian za usługę, przekazaliśmy naszemu kontrahentowi towar. Ponieśliśmy koszty związane z jego dostarczeniem. Czy te koszty powinniśmy uwzględnić, określając podstawę opodatkowania tej transakcji?

Tak. Przy określaniu podstawy opodatkowania przy barterze zastosowanie ma zasada ogólna okre­ślona w art. 29a ust. 1 ustawy o VAT. Jest ona zatem określana w oparciu o wszystko, co stanowi zapła­tę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej. Oznacza to, że w takim przypadku dokonujący dostawy musi określić wielkość zapłaty w formie otrzymanego w zamian towaru bądź usługi, czyli jego cenę w chwili dostawy, bez podatku. Jednocześnie do tak ustalonej podstawy opodatkowania należy wli­czyć wszystkie wydatki poniesione przez jej odbiorcę w celu jej uzyskania, włączając w to koszty usług dodatkowych związanych z dostawą towarów. W związku z tym, w rozpatrywanej sprawie, ponieważ usługobiorca poniósł zarówno koszty zakupu towaru, jak też opłacił koszty jego dostarczenia, koszty te należy uwzględnić w podstawie opodatkowania przedmiotowej dostawy.

Czy uwzględnić skonto w podstawie opodatkowania

Potwierdził to Trybunał Europejski w sprawie C-380/99 z 3 lipca 2001 r., Bertelsmann AG ETS:

(...) podstawą opodatkowania VAT jest wszystko co stanowi wynagrodzenie, które dostawca otrzymał lub ma otrzymać od nabywcy, klienta lub osoby trzeciej należy interpretować w ten sposób, że podstawa opodatkowania w przypadku przekazania podarunku rzeczowego sta­nowiącego wynagrodzenie za znalezienie nowego klienta obejmuje, oprócz ceny nabycia tego poda­runku, również koszty jego dostarczenia, jeżeli ponoszone są one przez przekazującego podarunek.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Zdzisław Modzelewski

Doradca podatkowy, wspólnik praktyki podatkowej GWW. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu podatków pośrednich, ze szczególnym uwzględnieniem podatku od towarów i usług, oraz w zakresie postępowań podatkowych i sądowo-administracyjnych związanych z podatkami pośrednimi. Zajmuje się głównie obsługą podmiotów gospodarczych z sektorów: nieruchomości, handel i dystrybucja, turystyka oraz media. Karierę zawodową rozpoczął w 1996 r., nawiązując współpracę z Instytutem Studiów Podatkowych w Warszawie. W latach 1998-2004 pracował dla firm z wielkiej czwórki. Następnie, pracował dla MMR Consulting, gdzie pełnił jednocześnie funkcję Prezesa Zarządu tej spółki. Od czerwca 2014 r. partner GWW Tax. Jest współautorem wielu publikacji książkowych, w tym m.in. czterech komentarzy do ustawy o VAT, "Leksykonu Fakturowania", a także wielu publikacji prasowych. Jest również cenionym i uznanym wykładowcą, który w czasie swojej praktyki zawodowej przeprowadził ponad tysiąc szkoleń i wykładów, w których uczestnikami byli zarówno pracownicy służb księgowych, pracownicy aparatu skarbowego, doradcy podatkowi, jak i kadra zarządzająca przedsiębiorstw odpowiedzialna za sprawy podatkowe i finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK