| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Podstawa opodatkowania dla usługi najmu lokalu

Podstawa opodatkowania dla usługi najmu lokalu

Jak ustalić podstawę opodatkowania dla usługi najmu lokalu, gdy najemca poniósł koszty, o które może obniżyć wpłacany czynsz?

Wynajmujemy lokale użytkowe znajdujące się w zasobach naszej gminy. Najemcy adaptują lokale użytkowe do celów prowadzonej przez siebie działalności, zgodnie ze swoimi standardami. Po za­kończeniu umowy najmu najemca pozostawia nakłady w wynajmowanym dotychczas lokalu, bo w przeciwnym wypadku byłby zobowiązany do ich demontażu i przywrócenia stanu poprzedniego, co zdecydowanie przewyższałoby ich wartość i czyniłoby taką operację nieracjonalną ze względów ekonomicznych. Z ustaleń umownych wynika więc, że gmina jako wynajmujący zachowuje wszelkie ulepszenia lokalu, zwalniając tym samym najemcę z konieczności ponoszenia dodatkowych nakła­dów w celu doprowadzenia lokalu do stanu pierwotnego. Zgodnie z umową, przez oznaczony czas, przy określaniu wysokości czynszu, uwzględniamy w miesięcznej racie wysokość nakładów na lokal poniesionych przez najemcę, pod warunkiem prawidłowego udokumentowania nam ich wysokości. W takim przypadku, jako podstawę opodatkowania dla celów VAT przyjmujemy obniżoną wartość czynszu. Czy postępujemy prawidłowo?

Nie. W opisanej przez Państwa w pytaniu sytuacji, zdaniem organów podatkowych, przez cały okres trwania umowy powinni Państwo przyjmować jako podstawę opodatkowania wysokość na­leżnego czynszu, bez uwzględniania obniżki wynikłej z rozliczania nakładów poniesionych przez najemcę na adaptację lokalu. Nie można uznać, że obniżka czynszu jest wynikiem udzielenia rabatu w rozumieniu art. 29a ust. 7 pkt 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot udzielonych nabywcy lub usługodawcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w mo­mencie sprzedaży.

Jak ustalić podstawę opodatkowania przy barterze

Potwierdzają to organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 23 kwiet­nia 2014 r. (sygn. ITPP1/443-110/14/DM) czytamy:

W ocenie organu faktycznym celem postanowień umownych było więc zobowiązanie najemcy do przeprowadzenia w wynajmowanym lokalu prac remontowych, w zamian czego Wnioskodawca zobowiązał się do zwrotu wydatków związanych z przeprowadzonym remontem, poprzez potrą­cenie części należności z bieżąco płaconego czynszu.

Z tych też względów, określając podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług z tytułu wynajmu lokalu użytkowego, przez cały okres trwania umowy, Wnioskodawca zobowiązany jest określić ją, przyjmując wartość należnego czynszu (a więc nieuwzgledniającego przyznanej „obniżki" czynszu).

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312 art. 3531 ustawy z 23 kwietnia 1964 r.
  • Kodeks cywilny - j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 121

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »