| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Czy trzeba naliczać VAT w związku z wykorzystaniem towarów i usług do czynności niepodlegających VAT

Czy trzeba naliczać VAT w związku z wykorzystaniem towarów i usług do czynności niepodlegających VAT

Jako gmina ponosimy szereg wydatków, które są związane zarówno z działalnością w zakresie obszaru publicznoprawnego, jak i cywilnoprawnego (w tym zarówno ze sprzedażą opodatkowaną określoną stawką VAT, jak i sprzedaż zwolnioną z VAT) i w odniesieniu do których nie jesteśmy w stanie przyporządkować, jaka ich część związana jest z każdym z obszarów działalności. Są to w szczególności wydatki związane z utrzymaniem budynku urzędu gminy, takie jak: środki czystości, materiały biurowe, wyposażenie pomieszczeń, sprzęt komputerowy, energia elektryczna, ciepło, woda, wywóz nieczystości, usługi remontowe, usługi telekomunikacyjne, usługi prawnicze, doradcze, IT. Czy wykorzystując ww. wydatki „mieszane" również do czynności z obszaru publicznoprawnego musimy ustalać podstawę opodatkowania i naliczać VAT?

Nie. W związku z wykonywaniem czynności w obszarze publicznoprawnym oraz wykorzystywaniem wydatków „mieszanych" w pewnej części także do tego obszaru działalności gminy, nie dochodzi do przekazania towarów lub ich zużycia na cele osobiste gminy ani jej pracowników, ani też do darowizn. Nie ma też miejsca użycie towarów dla celów osobistych podatnika, czy jego pracowników, jak również nie można w tej sytuacji zidentyfikować nieodpłatnych usług na cele osobiste podatnika czy jego pracowni­ków. Ponadto, należy zauważyć, że czynności te związane są z wykonywaniem zadań własnych gminy, określonych w ustawie o samorządzie gminnym, a tym samym świadczenie usług w tym zakresie odby­wa się do celów związanych z działalnością gospodarczą gminy. Tym samym, nie ma tu zastosowania art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Oznacza to, że gmina nie jest zobowiązana do naliczania podatku należnego

z tytułu częściowego wykorzystania wydatków „mieszanych" do zdarzeń z zakresu publicznoprawnego.

Potwierdzają to też organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 20 marca 2014 r. (sygn. ILPP2/443-2/14-3/SJ) czytamy:

W przedmiotowej sprawie wykorzystanie nabytych usług w pewnej części także do zdarzeń niepodle- MF gających opodatkowaniu podatkiem VAT (zdarzeń z obszaru publicznoprawnego), nie powoduje za­wiązania stosunku zobowiązaniowego. Tym samym, nie wpisuje się w hipotezę art. 8 ust. 1 ustawy. Ponadto, zważywszy, że nabyte towary i usługi będące przedmiotem wniosku służą wykonywaniu przez Gminę zadań publicznych we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność, to nie znajdzie zastosowania przepis art. 8 ust. 2 ustawy. Zatem, zdarzenia z zakresu publicznoprawnego stanowią/będą stanowiły dla Gminy czyn­ności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Tym samym, wykorzystanie wydatków mieszanych, tj. zarówno towarów, jak i usług w pewnej części także do czynności w obszarze publicznoprawnym, nie stano­wi/nie będzie stanowić odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy oraz odpłatne­go świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 lub ust. 2 ustawy. W konsekwencji, Gmina nie jest/nie będzie zobowiązana do naliczenia podatku należnego z tego tytułu.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 7 ust. 2, art. 8 ust. 2, art. 15 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »