REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błędy w informacji VAT-UE - na co zwracać uwagę?

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Błędy w informacji VAT-UE  - na co zwracać uwagę?
Błędy w informacji VAT-UE - na co zwracać uwagę?

REKLAMA

REKLAMA

Wypełnianie informacji podsumowującej o dokonanych transakcjach wewnątrzwspólnotowych może sprawić szereg problemów.Obliczanie poszczególnych transakcji oraz składanie druku wymaga zatem uwagi oraz skrupulatnych kalkulacji. Istnieje szereg zasad prawidłowego wypełniania VAT-UE. Każdy podatnik będzie miał jednak odrębne problemy wynikające ze specyfiki jego transakcji.

Właściwa wersja druku VAT-UE

Istotna kwestią, pozostaje posługiwanie się prawidłową wersją deklaracji VAT-UE. Aktualna wersja deklaracji VAT-UE(3) obowiązuje od od rozliczenia za lipiec 2013 r. - w przypadku informacji składanej za okresy miesięczne, a w przypadku informacji składanej za okresy kwartalne obowiązuje od rozliczenia za III kwartał 2013 r.

Autopromocja

Deklaracja ta dostępna jest m.in. w programie www.fillup.pl. Podatnik VAT może korzystać tu zarówno z najnowszej wersji deklaracji, jak i informacji podatkowych, nie tylko wyszukując je samodzielnie w programie, ale również korzystając z kreatora deklaracji VAT.

Posłużenie się nieaktualną wersją informacji może narazić podatnika na zarzut polegający na niezłożeniu w ogóle niezbędnych danych (wyłącznie informacja w wersji obowiązującej, pozostaje drukiem akceptowanym przez organy podatkowe chyba, że przepisy w tym względzie pozwalają na okres przejściowy stosowania starych druków VAT-UE) . 

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sumowanie deklarowanych kwot – limity miesięczne i kwartalne

Podstawowym problemem okazuje się sumowanie poszczególnych kwot transakcji, które wprowadzić należy do informacji VAT-UE. Jest to szczególnie istotne u podatników, którzy deklaracje VAT-UE składają za okresy kwartalne. Jeżeli wartość transakcji przekroczy bowiem limity wskazane w ustawie – podatnik zobowiązany jest składać informacje miesięcznie, a nie kwartalnie. Składający informacje podsumowujące za okresy kwartalne, u których:

1) całkowita wartość wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów a także dostaw realizowanych w transakcjach trójstronnych przez drugiego podatnika w łańcuchu dostaw -  bez podatku od wartości dodanej - przekroczyła w danym kwartale kwotę 250 000 zł lub

2) całkowita wartość wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, bez podatku - przekroczyła w danym kwartale kwotę 50 000 zł,

- są obowiązani do składania informacji podsumowujących za okresy miesięczne.

W obu przypadkach limity należy obliczać osobno, sumując osobno kwoty z pkt 1 i osobno z pkt 2, niemniej przekroczenie jednego z nich – powoduje, że informacje podsumowujące  miesięczne należy składać w stosunku do wszystkich wskazanych w nich transakcji.

Dla ustalenia limitów podatnik powinien dokładnie sprawdzać moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu poszczególnych transakcji. Przesunięcie ich lub wykazanie w sposób niewłaściwy spowoduje błąd w złożonej informacjach. Ta sama zasada dotyczy prawidłowego stosowania przeliczeń transakcji wyrażonych w walutach obcych, a także właściwe ustalanie podstawy opodatkowania tych czynności.

Transakcji nie należy w sposób szczególny zaokrąglać. 

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Kontrahent z numerem NIP-UE

W deklaracji osobno  należy wskazywać transakcje na rzecz każdego pojedynczego nabywcy towarów lub usług. Jeżeli na rzecz tego samego nabywcy świadczone są transakcje WDT, WNT oraz usługi – należy je wpisać na informacji osobno – sumując je w tych trzech grupach transakcji.

Nie wykazuje się w VAT-UE transakcji dokonywanych na rzecz konsumentów lub tzw. transakcji sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju lub na terytorium kraju.  

Usługi na VAT-UE

Należy pamiętać, że w zakresie świadczenia usług – podatnik wprowadza wyłącznie część z tych o charakterze wewnątrzwspólnotowym. Zalicza się do nich wyłącznie usługi świadczone, a nie nabywane przez podatnika składającego informację VAT-UE. Dodatkowo są to wyłącznie transakcje:

  • usług, do których stosuje się art. 28b ustawy o podatku VAT (transakcje między przedsiębiorcami, dla których miejsce opodatkowania ustala się na zasadach ogólnych w siedzibie nabywcy usługi z innego kraju UE), na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej,
  • dla których miejscem świadczenia jest terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski (stosować należy zasadę wskazaną w art. 28b ustawy o VAT)
  • inne niż: zwolnione od podatku od wartości dodanej lub opodatkowane stawką 0%,
  • dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca .

Obowiązanym do zapłaty jest usługobiorca, jeżeli podatnik składający VAT-UE będący usługodawcą nie posiada na terytorium tego państwa członkowskiego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej lub siedziby działalności gospodarczej, posiada natomiast na tym terytorium stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, przy czym to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub inne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej usługodawcy, jeżeli usługodawca posiada takie inne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na tym terytorium, nie uczestniczy w tych transakcjach.

Należy zatem szczegółowo ustalić, które z czynności dokonywanych zaliczają się i które należy deklarować w VAT-UE.

Porównanie VAT-7 (VAT-7K, VAT-7D) z VAT-UE

Należy pamiętać, aby kwoty wewnątrzwspólnotowych nabyć i dostaw wykazane na informacji VAT-UE były równe sumie tych samych transakcji wykazywanych na standardowych deklaracjach VAT: czyli w trzech kolejnych deklaracjach VAT-7 lub w deklaracji kwartalnej. Ewentualne różnice w kwotach występujące między tymi deklaracjami wynikać mogą z zaokrągleń i nie mogą przekraczać łącznie kilkunastu złotych.

Inaczej będzie natomiast w przypadku usług wykazywanych na VAT-UE oraz deklaracjach VAT-7, VAT-7K czy VAT-7D. Kwoty wskazywane mogą się wówczas różnić ze względu m.in. na ustalenie miejsca opodatkowania usług oraz naliczenie w odrębny sposób podatku VAT wykazywanych w tych deklaracjach. Zasadą jednak będzie, że na VAT-UE sumy obrotu pochodzącego ze świadczenia usług nie będą wyższe niż kwoty z tych transakcji wskazane w deklaracjach VAT-7, VAT-7K lub VAT-7D.

Wszystkie wskazane powyżej deklaracje: VAT-UE, VAT-7, VAT-7K, VAT-7D w najnowszych wersjach znaleźć można w programie www.fillup.pl  i wypełnić w przypisanym do tych deklaracji kreatorze druków VAT.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

REKLAMA