| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Dostawa kurierem - kiedy rozliczyć VAT

Dostawa kurierem - kiedy rozliczyć VAT

Zyskującą popularność formą sprzedaży towarów jest prowadzenie sklepów internetowych. Nie ulega wątpliwości, że w przypadku nabycia towaru ze sklepu tego typu, zastosowanie znajdzie sprzedaż wysyłkowa. Dostarczenie towarów nabywcy w takiej sytuacji odbywa się najczęściej za pomocą kuriera. W wielu przypadkach zapłata za zamówiony towar następuje przed jego dostarczeniem.

Rozważenia wymagają kwestie dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku:

  • gdy nie dokonano zapłaty za towar przed jego dostarczeniem,
  • gdy zapłata została dokonana przed dostarczeniem towaru.

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT) obowiązek podatkowy, co do zasady, powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów. Przez dostawę towarów rozumieć należy przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym ta dostawa została dokonana. Nie mniej jednak, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania (w odniesieniu do otrzymanej kwoty).

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Najpierw dostawa, potem zapłata

Omówmy pierwszy przypadek, w którym zapłata nie została dokonana przed dostarczeniem towaru.

W tym przypadku, na uwadze należy mieć uregulowania zawarte w kodeksie cywilnym. Dokładniej chodzi tutaj o art. 544 § 1 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym jeżeli rzecz sprzedana ma być przesłana przez sprzedawcę do miejsca, które nie jest miejscem spełnienia świadczenia, poczytuje się w razie wątpliwości, że wydanie zostało dokonane z chwilą, gdy w celu dostarczenia rzeczy na miejsce przeznaczenia sprzedawca powierzył ją przewoźnikowi trudniącemu się przewozem rzeczy tego rodzaju.

Dokonując analizy tego przepisu, stwierdzić należy, że w sytuacji, gdy towar jest wysyłany przez dostawcę do nabywcy za pośrednictwem kuriera to dokonanie dostawy towaru następuje z chwilą wydania towaru podmiotowi, który jest zobowiązany do jego dostarczenia. Z tym bowiem momentem dostawca przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania towarem jak właściciel. Zgodnie z powyższym, jako datę powstania obowiązku podatkowego należy przyjąć dzień wydania towaru kurierowi. Tę datę należy także umieścić na fakturze jako datę sprzedaży.

Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Spółka prowadzi sklep internetowy, w którym dokonuje sprzedaży wyrobów kosmetycznych (perfumy, kremy). Spółka wysyła za pośrednictwem firmy świadczącej usługi kurierskie towary zamówione przez klientów sklepu. Spółka na zlecenie klienta wydała w dniu 29 czerwca 2015 r. zamówione towary kurierowi, aby dostarczył je do klienta. Towary zostały doręczone klientowi w dniu 1 lipca 2015 r. Klient nie dokonał zapłaty za towar przed jego dostarczeniem. Spółka ma wątpliwości, kiedy powstanie u niej obowiązek podatkowy. Czy będzie to dzień wydania towaru kurierowi, czyli dzień 29 czerwca 2015 r. czy dopiero dzień dostarczenia towaru do klienta nabywającego towar (1 lipca 2015 r.). Spółka także ma wątpliwości jaką datę przyjąć na fakturze jako datę dokonania sprzedaży.

W ww. przykładzie obowiązek podatkowy powstanie w dniu wydania kurierowi towaru, czyli 29 czerwca 2015 r. Dzień ten należy uznać jako datę sprzedaży. Dodatkowo, Spółka powinna rozliczyć podatek od tej transakcji w rozliczeniu za czerwiec 2015 r.

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Zapłata przed dostawą

W przypadku, gdy zapłata (w całości lub w części) za zamówiony towar nastąpiła przed dostarczeniem tego towaru do nabywcy to obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania całości lub części tej zapłaty. Moment otrzymania zapłaty należy uznać jako datę sprzedaży.

Klient dokonał zamówienia towaru w sklepie internetowym. Za towar zapłacił w dniu 27 czerwca 2015 r. 29 czerwca 2015 r. zamówione towary zostały wydane kurierowi aby dostarczył je do klienta. Towary zostały doręczone klientowi w dniu 1 lipca 2015 r. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy?

W powyższym przykładzie obowiązek podatkowy powstanie z dniem otrzymania zapłaty za zamówiony towar,  czyli 27 czerwca 2015 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Zawadzka-Siesicka, MarokoArt.com

MarokoArt.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK