REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować się do zmian w VAT w 2017 r.?

 EY
Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.
Jak przygotować się do zmian w VAT w 2017 r.?
Jak przygotować się do zmian w VAT w 2017 r.?
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o VAT, której zasadnicza część wchodzi w życie od 1 stycznia 2017 roku, wprowadza cały zestaw nowych przepisów. Jakie są to przepisy i jak się na nie przygotować? Prezentujemy zestawienie najważniejszych zmian i wskazujemy na działania jakie warto podjąć.

Ustawa o VAT została znowelizowana. Poniżej prezentujemy podsumowanie najważniejszych zmian, które wejdą w życie 1 stycznia 2017 r.

Autopromocja

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Zmiana

Skutek

Wprowadzenie mechanizmu odwrotnego obciążenia dla szeregu usług budowlanych świadczonych na rzecz podatników przez polskich i zagranicznych podwykonawców

Polscy i zagraniczni podwykonawcy szeregu usług budowlanych będą wystawiać faktury bez VAT, który zostanie rozliczony – zarówno w zakresie podatku należnego, jak i podatku naliczonego – przez nabywcę.

Nabywca nie będzie mógł odliczyć błędnie wykazanego podatku naliczonego.

Wskazane działania:

Przegląd umów w celu weryfikacji, czy dotyczą one dostawy towarów (nieobjętej mechanizmem odwrotnego obciążenia), czy też dostawy usług.

Uchylenie zwolnienia dla usług stanowiących element usługi finansowej lub ubezpieczeniowej

Niektóre pomocnicze usługi finansowe i ubezpieczeniowe mogą zostać objęte podatkiem VAT.

Wskazane działania:

Przegląd uzyskanych w przeszłości interpretacji podatkowych w celu weryfikacji, czy wciąż gwarantują one ochronę, czy też należy uzyskać nowe interpretacje lub zmienić podejście.

W zakresie odwrotnego obciążenia:

– odliczenie podatku naliczonego będzie możliwe wyłącznie pod warunkiem wykazania podatku należnego w deklaracji za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy (na podstawie otrzymanej faktury)

– w wypadku niewykazania podatku należnego we właściwej deklaracji w ciągu trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy, wsteczne wykazanie podatku naliczonego nie będzie możliwe

Ryzyko zaległości podatkowych i odsetek za zwłokę od wartości podatku należnego naliczanych do momentu wykazania w bieżącej deklaracji podatku naliczonego.

Zmiana może dotknąć w szczególności międzynarodowe koncerny, które często rozliczają transakcje wewnątrz grupy z opóźnieniem.

Wskazane działania:

Szybsze wdrożenie procesu korygowania deklaracji VAT w wypadku nierozliczonych WNT.

Dodatkowe warunki przyśpieszonego zwrotu VAT w ciągu 25 dni

Wskazane działania:

Podatnicy planujący transakcje z przyśpieszonym zwrotem w ciągu 25 dni powinni upewnić się, czy spełniają wszystkie warunki przyśpieszonego zwrotu.

Dodatkowe wymogi związane z rejestracją nowych podatników (odpowiedzialność pełnomocnika dokonującego rejestracji w imieniu podatnika, automatyczne wykreślanie podatnika z rejestru w wypadku zajścia określonych przesłanek)

Wskazane działania:

Należy weryfikować podstawę rejestracji i prawidłowość bieżących rozliczeń, aby w miarę możliwości uniknąć odpowiedzialności czy też wykreślenia z rejestru podatników.

Likwidacja deklaracji kwartalnych

Wskazane działania:

Podatnicy składający deklaracje kwartalne będą musieli zmienić procedury rozliczania podatku.

Obowiązkowe deklaracje elektroniczne

Wskazane działania:

Podatnicy zagraniczni składający deklaracje papierowe będą musieli wyznaczyć polskiego pełnomocnika do składania deklaracji elektronicznych w ich imieniu lub samemu uzyskać dostęp do systemu informatycznego Ministerstwa Finansów.

Polskie spółki będą składać deklaracje elektronicznie.

Zmiana katalogu transakcji, które skutkują odpowiedzialnością solidarną sprzedawcy i nabywcy, dodatkowe warunki zwolnienia nabywcy z odpowiedzialności solidarnej

Zmiana ma istotny wpływ na rynek paliw, stali i elektroniki użytkowej.

Sankcja 30% od wartości zaniżenia podatku należnego lub zawyżenia podatku naliczonego, wykrytego przez organy podatkowe

Z uwagi na nowe sankcje należy zwrócić szczególną uwagę na procedury fakturowania, aby uniknąć nieefektywności i ryzyka posługiwania się pustymi fakturami.

Warto rozważyć:

Przegląd VAT w celu wykrycia i usunięcia nieprawidłowości.

Wdrożenie procedury weryfikacji klientów i dostawców w celu uniknięcia ryzyka wplątania w karuzelę VAT.

Sankcja 20% od wartości zaniżenia podatku należnego lub zawyżenia podatku naliczonego w wypadku korekty po zakończeniu kontroli lub w trakcie postępowania kontrolnego

Sankcja 100% za posługiwanie się pustymi fakturami

Podwyższenie progu zwolnienia podmiotowego (ze 150 000 do 200 000 zł)

Ponieważ próg pozostanie na relatywnie niskim poziomie, wpływ tej zmiany na działalność naszych klientów nie będzie znaczący.

Utrzymanie podwyższonych stawek 23% i 8% do 31 grudnia 2018 r

Sytuacja pozostaje bez zmian.

Surowsze kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe, w tym w szczególności wyłudzenia podatku

Warto rozważyć:

Przegląd procedur podatkowych w celu uniknięcia odpowiedzialności skarbowej osób odpowiedzialnych za rozliczenia podatkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autorzy:

Dorota Pokrop, Partner EY

Radosław Szczęch, Partner EY

Źródło: EY

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    REKLAMA