REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w VAT w 2017 roku

REKLAMA

REKLAMA

Przyzwyczailiśmy się już, że wraz z nadejściem nowego roku ustawodawca funduje nam szereg zmian w przepisach podatkowych, które w mniej lub bardziej znaczący sposób rzutują na dalsze funkcjonowanie naszego przedsiębiorstwa. Najwięcej kontrowersji budzą nowe regulacje w zakresie podatku VAT, a tym bardziej tak rozległe nowelizacje, jakie weszły w życie wraz z nadejściem nowego 2017 roku. Zazwyczaj krytykujemy wówczas nowe niekorzystne dla nas rozwiązania. Spróbujmy jednak przyjrzeć się zmianom w skali globalnej – zwłaszcza tym, których celem jest uszczelnienie systemu i walka z wyłudzeniami podatku VAT.

Mówiąc o nowelizacji przepisów w zakresie podatku VAT mamy na myśli nie tylko ustawę z 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r., poz. 2024), ale również ustawę z 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r., poz. 846) oraz ustawę z 6 lipca 2016 r. o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych (Dz.U. z 2016 r., poz. 1206).

Autopromocja

To one stworzyły podwaliny pod obecny kształt ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.). Czy nowe regulacje są dla nas wyłącznie powodem do obaw? Z pewnością nie jest tak w każdym przypadku.

VAT 2017 - kluczowe zmiany

Które ze zmian w podatku VAT należy uznać za najbardziej znaczące? Należą do nich przede wszystkim:

  • uwzględnienie przepisów o dodatkowym zobowiązaniu podatkowym (sankcje VAT), które rozwiniemy w dalszej części artykułu,
  • przedłużenie obowiązywania podwyższonych stawek VAT do końca 2018 r. (zastosowanie stawek 23% i 8% oraz stawki należnego rolnikom ryczałtowym zryczałtowanego zwrotu podatku w wysokości 7%, a także stawki ryczałtu dla taksówkarzy w wysokości 4%),
  • podwyższenie limitu uprawniającego do korzystania z tzw. podmiotowego zwolnienia z VAT (zgodnie z nowymi regulacjami zwalnia się od tego podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym 200 tys. zł),
  • uniemożliwienie składania kwartalnych deklaracji VAT przez podatników innych niż mali podatnicy VAT oraz przez podatników rozpoczynających wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu,
  • obowiązek składania deklaracji VAT oraz informacji podsumowujących w formie elektronicznej (część podatników w formie elektronicznej będzie składała swoje deklaracje VAT dopiero od 1 stycznia 2018 r.),
  • objęcie odwrotnym obciążeniem znacznej części wykonywanych przez podwykonawców robót budowlanych,
  • rozszerzenie katalogu towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia.

Najwięcej kontrowersji wywołują dziś nowe sankcje w zakresie VAT. Są one nakładane w przypadkach nierzetelnego rozliczania podatku VAT oraz wystawiania tzw. pustych faktur.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Wyłudzenia VAT a dochody budżetowe

Wedle wniosków płynących z przeprowadzanych w naszym kraju kontroli skarbowych aż 80% ujawnionych uszczupleń podatkowych dotyczy wyłudzeń podatku VAT. – Jest to jedno z najpopularniejszych obecnie przestępstw podatkowych. Stąd mamy do czynienia z coraz większą presją ustawodawcy na działania zapobiegawcze w tym zakresie – potwierdza Katarzyna Kacza - Księgowa w biurze rachunkowym Marshal Lion.

Wyłudzenia VAT można zasadniczo podzielić na te dotyczące podatku należnego, jak również podatku naliczonego i zwrotu podatku. Wspólną cechą tych działań uzyskanie nienależnej korzyści w wysokości nie przekraczającej kwoty podatku należnego i braku zapłaty zobowiązania podatkowego. Takie działania mają wymierny finansowo i bardzo negatywny skutek dla dochodów budżetowych naszego państwa.

Wprowadzone od stycznia 2017 r. nowelizacje przepisów w zakresie podatku VAT przewidują sankcję odpowiadającą:

  • 30% kwoty zaniżenia zobowiązania podatkowego,
  • 30% kwoty zawyżonego zwrotu podatku VAT.

Sankcje w takiej wysokości będą nakładane zwłaszcza w przypadku, gdy w złożonej deklaracji podatkowej zostanie wykazana kwota niższa od należnej. Będą również nakładane, jeśli podatnik nie złoży deklaracji podatkowej, a także nie wpłaci swojego zobowiązania podatkowego.

Nowe regulacje w zakresie VAT przewidują ponadto możliwość nałożenia na nierzetelnego podatnika sankcji w wysokości 100% podatku naliczonego (jako dodatkowego zobowiązania podatkowego), który zostanie wykazany przy tzw. pustych fakturach. Dotyczy to faktur wystawianych przez podmioty, które faktycznie nie istnieją, albo też faktur stwierdzających czynności, które nie zostały dokonane. Nierzetelny podatnik straci także prawo do odliczenia VAT z zakwestionowanej faktury.

Jak widać nowe regulacje w zakresie VAT, to nie tylko pewien zestaw udogodnień dla podatników (np. limity zwolnienia podmiotowego z VAT), ale też pakiet instrumentów poprawiających ściągalność zobowiązań podatkowych. Co roku bowiem przestępcy podatkowi okradają państwo na kilkadziesiąt miliardów złotych. Wprowadzone zmiany z pewnością nie zniwelują procederu do zera, jednakże będą kolejnym istotnym krokiem na drodze do walki z tego rodzaju patologiami i wymuszania przestrzegania prawa.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny - Ewidencja VAT od 1 stycznia 2017

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA