| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Jakie towary i usługi są opodatkowane stawką 8% VAT

Jakie towary i usługi są opodatkowane stawką 8% VAT

Z początkiem roku 2011 weszły w życie nowe, podwyższone stawki podatku VAT. O jeden punkt procentowy podwyższono stawki: z 22% do 23% oraz z 7% do 8%. Prezentujemy towary i usługi opodatkowane stawką 8%.

Wyjaśnić w tym miejscu należy, iż wchodzące z dniem 1 stycznia 2011 r. zmiany w podatku VAT, objęte powyższą ustawą, mają między innymi na celu dostosowanie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług do klasyfikacji statystycznej z 2008 r.

Do końca ubiegłego roku w podatku VAT stosowano Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. Co do zasady klasyfikacja statystyczna służy w podatku VAT identyfikacji towarów i usług. Szczególne znaczenie ma to przy stosowaniu stawek obniżonych oraz zwolnień od podatku.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Konsekwencją wprowadzenia nowej klasyfikacji statystycznej jest przełożenie obowiązujących w roku 2010 przepisów ustawy o VAT oraz załączników do niej, w tym nr 3, w których zastosowano nomenklaturę i odwołania do klasyfikacji statystycznej z 1997 r. na symbole i nazwy stosowane w PKWiU z 2008 r.

Podatnik, który przy dostawie towarów bądź świadczeniu usług do końca roku 2010 stosował obniżoną stawkę 7% od nowego roku zobligowany jest zapoznać się z nowym załącznikiem. Ma to służyć sprawdzeniu czy wykonane przez niego czynności opodatkowane w dalszym ciągu korzystają z obniżonej, a nie podstawowej stawki podatku. Nie można bowiem wykluczyć, iż w niektórych przypadkach zamiast wzrostu z 7% na 8 % nastąpi podwyższenie do 23% podatku.

Od początku roku 2011 do ustawy o podatku od towarów i usług dodano załącznik nr 10, który zawiera wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5%. Jeżeli porównamy ten wykaz z załącznikiem nr 3 do ustawy (zawierający towary i usługi opodatkowane 7% stawką podatku) to okaże się, że niektóre towary zostały wpisane w obydwu wykazach. Jako przykład można wskazać:
- owoce ziarnkowe i pestkowe (symbol PKWiU 01.24),
- chili, papryka słodka i inne rośliny przyprawowe i aromatyczne z rodzaju Capsicum lub z rodzaju Pimenta, surowe, suszone, z wyłączeniem słodkiej papryki (symbol PKWiU 01.28.12.0),
- gałka muszkatołowa, kwiat muszkatołowy i kardamon, surowe – wyłącznie gałka muszkatołowa i kwiat muszkatołowy (symbol PKWiU 01.28.13.0).

W objaśnieniach jakie znajdują się pod wykazem towarów i usług opodatkowanych stawką 7% zapisane jest, iż: „Wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik.”

Tym samym, podatnik dokonujący dostawy towarów wymienionych w obydwu wykazach, czyli objętych opodatkowaniem 5% i 7%, zgodnie z cytowanym objaśnieniem, stosuje stawkę niższą.

Polecamy: Podatki 2011

Kasy fiskalne 2011

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Diana Borowiecka

Specjalista ds. PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »