| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Jakie towary i usługi są opodatkowane stawką 8% VAT

Jakie towary i usługi są opodatkowane stawką 8% VAT

Z początkiem roku 2011 weszły w życie nowe, podwyższone stawki podatku VAT. O jeden punkt procentowy podwyższono stawki: z 22% do 23% oraz z 7% do 8%. Prezentujemy towary i usługi opodatkowane stawką 8%.

Do końca ubiegłego roku w podatku VAT stosowano Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. Co do zasady klasyfikacja statystyczna służy w podatku VAT identyfikacji towarów i usług. Szczególne znaczenie ma to przy stosowaniu stawek obniżonych oraz zwolnień od podatku.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Konsekwencją wprowadzenia nowej klasyfikacji statystycznej jest przełożenie obowiązujących w roku 2010 przepisów ustawy o VAT oraz załączników do niej, w tym nr 3, w których zastosowano nomenklaturę i odwołania do klasyfikacji statystycznej z 1997 r. na symbole i nazwy stosowane w PKWiU z 2008 r.

Podatnik, który przy dostawie towarów bądź świadczeniu usług do końca roku 2010 stosował obniżoną stawkę 7% od nowego roku zobligowany jest zapoznać się z nowym załącznikiem. Ma to służyć sprawdzeniu czy wykonane przez niego czynności opodatkowane w dalszym ciągu korzystają z obniżonej, a nie podstawowej stawki podatku. Nie można bowiem wykluczyć, iż w niektórych przypadkach zamiast wzrostu z 7% na 8 % nastąpi podwyższenie do 23% podatku.

Od początku roku 2011 do ustawy o podatku od towarów i usług dodano załącznik nr 10, który zawiera wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5%. Jeżeli porównamy ten wykaz z załącznikiem nr 3 do ustawy (zawierający towary i usługi opodatkowane 7% stawką podatku) to okaże się, że niektóre towary zostały wpisane w obydwu wykazach. Jako przykład można wskazać:
- owoce ziarnkowe i pestkowe (symbol PKWiU 01.24),
- chili, papryka słodka i inne rośliny przyprawowe i aromatyczne z rodzaju Capsicum lub z rodzaju Pimenta, surowe, suszone, z wyłączeniem słodkiej papryki (symbol PKWiU 01.28.12.0),
- gałka muszkatołowa, kwiat muszkatołowy i kardamon, surowe – wyłącznie gałka muszkatołowa i kwiat muszkatołowy (symbol PKWiU 01.28.13.0).

W objaśnieniach jakie znajdują się pod wykazem towarów i usług opodatkowanych stawką 7% zapisane jest, iż: „Wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik.”

Tym samym, podatnik dokonujący dostawy towarów wymienionych w obydwu wykazach, czyli objętych opodatkowaniem 5% i 7%, zgodnie z cytowanym objaśnieniem, stosuje stawkę niższą.

Ustawa o VAT 2017 - tekst ujednolicony

Przepis art. 1 pkt 17 ustawy z dnia 29 październik 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług stanowi:
„17) w załączniku nr 3 do ustawy:
a) tytuł drugiej kolumny otrzymuje brzmienie:
"Symbol PKWiU 2008",
b) przed poz. 1 dodaje się wiersz w brzmieniu:

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK